Rezerwacje

    Wstępna
    rezerwacja

    Rezerwacja jest na zapytanie - Agent skontaktuje się z Państwem w przeciągu 2 godzin w celu finalizacji transakcji i potwierdzenia rezerwacji.










    Sztuka uliczna w Nowym Jorku

    24 czerwca, 2020

    W latach 70-tych ulice Nowego Jorku i Filadelfii zmieniły się w pobojowisko, smutną pamiątką po latach świetności.  Był to okres, kiedy USA przeszło jedną z największych transformacji w swojej krótkiej acz burzliwej historii. Złożyło się na to kilka elementów, po pierwsze w latach 60-tych przemysł zaczął wynosić się z dużych miast a w 70-tych wiele firm przeniosło produkcję za granicę. Spowodowało to falę bezrobocia, szczególnie w imigranckich środowiskach oraz wśród Afroamerykanów.

    Po drugie w latach 70-tych nastał kryzys paliwowy, który spowodował zachwianie się ekonomii.  Już od lat 50-tych następował odpływ klasy średniej na przedmieścia, który tylko nasilił się w 60-tych. Wiele rodzin przeniosło się na przedmieścia. 

    Zmieniła się zupełnie struktura dużych miast.

    Centra tych aglomeracji opustoszały a miasteczka satelitarne stały się centrum życia.  Ludzie, którzy zostali w wielkich miastach musieli znaleźć pomysł na siebie. Najgorzej poradzili sobie Portorykańczycy oraz Afroamerykanie.Zaczął narastać w nich bunt w związku z zaistniała sytuacją. 

    Wielu młodych ludzi trafiło do gangów handlujących narkotykami. Sytuacja na Bronxie i Harlemie była najtrudniejsza.  W dużych miastach, szczególnie pod koniec lat 70-tych nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. Wielu młodych ludzi zaczęło wyrażać swój protest w różnej formie. 

    Jedną z nich było malowanie graffiti…

    Takie miasta jak Nowy Jork czy Filadelfia przestały przypominać siebie z lat świetności.  Ściany budynków, metro, place zabaw czy sklepy zostały zamalowane bazgrołami. To było wołanie o pomoc. W Filadelfii mer miasta wpadł na pomysł, żeby osoby, które malowały graffiti zatrudnić do ich usuwania. Dodatkowo wyznaczyć miejsca w których mogą się swobodnie wyrażać. To był początek sztuki ulicznej w USA. 

    W Nowym Jorku od lat 90-tych cykliczne organizowane festiwale i konkursy sztuki ulicznej.  Jeden z nich odbywa się na Brooklynie, w sąsiedztwie Bushwick a drugi na Astorii na Queens. Na Queens powstaje projekt – Welling Court Mural Project. Obejmuje swoim obszarem kilkanaście przecznic. Jest to jeden z projektów upiększania miasta tzw. beatification, jednocześnie ma podkreślać różnorodność, wielokulturowość tej dzielnicy. Queens to przecież World Borough (Sąsiedztwo Świata). Queens jest niezwykły ponieważ na relatywnie małym obszarze mieszkają ludzie z różnych zakątków globu, to najbardziej etnicznie zróżnicowane sąsiedztwo na świecie. 

    „Look, America needs immigrants to be great again”

    Murale na Astorii tworzy wielu artystów, w tym samym czasie. Przed ich powstaniem specjalna komisja wybiera projekty, które w danym roku pojawią się na ścianach budynków. Jedną z najsłynniejszych prac, która zdobyła popularność na całym świecie przedstawia Presidenta Trumpa jako drag queen w roli Marilyn Monroe. Wiele murali porusza tematy społeczne jak np. traktowanie imigrantów przez konserwatywną część społeczeństwa. Stąd pochodzi słynne hasło: „Look, America needs immigrants to be great again” czyli Popatrz, Ameryka potrzebuje imigrantów, żeby być wspaniała ponownie. Jest to zmieniony slogan wyborczy prezydenta Trumpa podczas kampani wyborczej. 

    Wiele murali odnosi się do popkultury. Pojawią się postaci z filmów czy gier komputerowych. Jednych z głównych celów tego projektów jest propagowanie sztuki pod hasłem: Art is for everybody czyli sztuka jest dla wszystkich. Oto kilka wybranych murali z Welling Court Mural Projekt  oraz kilku niezwiązanych z organizacją ale również zlokalizowanych na Queens. 

    Zobacz galerię

    Sztuka uliczna w Nowym Jorku

    Gotowy do drogi?

    Skontaktuj się

    Formularz kontaktowy

    347 616 5253

    Masz pytania?
    Zadzwoń

    3326 82 Str
    Jackson Heights, NY 11372, USA

    Licencjonowany przewodnik po USA
    Gabriel Wilamowski

    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności