Blog

Waszyngton - co warto tam zobaczyc

powiększ

25.12.2018

Waszyngton ... hmm.A jest co tam zobaczyć?

 

Większość osób, które planuje wakacje w USA po raz pierwszy wyobraża sobie, że Nowy Jork jest tak Dubaj. Jednak już na terminalu lotniska JFK lub Newark zdaje sobie sprawę, że rzeczywistość jest absolutnie inna.

Nowy Jork to niesamowite miasto z lasem prawie 2 tysięcy wieżowców, brudnymi ulicami, agresywnymi bezdomnymi i ponad 8 milionem ludzi, których zwykle łączy jedno - mieszkamy w Nowym Jorku.

Nowy Jork to brama do Ameryki, która się trochę zestarzała  przypomina o tym metro pachnące noszonymi przez 3 dni w deszczową pogodę skarpetami oraz gniazdkami elektrycznymi z XX międzywojennego.

Nowy Jork to nie jest miasto ładne  ale szalenie ciekawe.

Ładnym miastem jest za to Waszyngton, które jest wizytówka USA.

Jadąc do Francji większość turystów chce zobaczyć Wieże Eiffla choć samolot ląduje np. Nicei, wielki kraj jak Brazylia kojarzy się zwykle tylko z Rio de Janerio, Argentyna z tangiem itd.itd.

Amerykanom Ameryka kojarzy się z ostoją wolności, demokracji (Konstytucja/Deklaracja Praw Człowieka i obywatela), prezydentem (takim czy innym) oraz AirForce One..

Wszystko to znajdziemy w Waszyngtonie, bo to jest ostoja Ameryki.

W Waszyngtonie znajdziemy dziesiątki megaciekawych muzeów (wstęp prawie wszędzie za darmo ..jeden wyjątek), siedzibę Kongresu i Senatu (Kapitol), słynna Bibliotekę Kongresu, Archiwa Narodowe z najważniejszymi dokumentami w historii USA.

Waszyngton reprezentuje wszystko co  z czego Ameryka jest tak bardzo dumna. Z tego powodu każdy uczeń musi odwiedzić DC przynajmniej raz podczas nauki w szkole, aby zrozumieć i docenić w jak ciekawym kraju żyje.

Łatwo o tym zapomnieć zajętym pracą, dniem codziennym nakręconym dzieleniem nas i was podczas wyborów, gdzie wypomina się tylko co Amerykanów dzieli a nie łączy.

Brzmi to bardzo górnolotnie więc schodząc na ziemie co w Waszyngtonie warto zobaczyć?

Najważniejsze punkty programu to muzea. Tak jak wspominałem wcześniej większość muzeów jest bezpłatnych, ponieważ finansuje je specjalna fundacja Smithsonian Instytut. 

Fundacja została założona przez rząd amerykańskich ze środków przekazanych przez spadkobierców brytyjskiego chemika i wynalazcy  James Smithson.

Pieniądze zostały przekazane na rozwój nauki w USA. (w szerokim zakresie).

Po pewnych perturbacjach instytucja powstała i prężnie działa od połowy XIX w.

W USA finansuje 19 muzeów i kilka pomniejszych instytucji.

Większość z nich znajduje się na National Mall.

National Mall jest parkiem o kształcie prostokąta po jednej stronie znajduje się Kapitol, na przeciwległej Pomnik Abrahama Lincolna. (Lincoln Memorial).

W środkowej części został zbudowany pomnik Waszyngtona najwyższy budynek w Waszyngtonie (żaden inny w mieście nie może być od niego wyższy).

Waszyngton jest zaprojektowany bardzo dobrze na oryginalnym planie jeszcze z końcówki XVIII wieku miał wyglądać jak Paryż. Z tego też powodu w żadnym innym mieście w USA nie znajduje się tyle rond co tutaj.

Wracając jednak to muzeów. Znajduje się ich tutaj 17.

Najbardziej znane to Muzeum Astronautyki i Lotnictwa. Muzeum składa się z dwóch części w Waszyngtonie oraz znacznie większe w pobliskim stanie Wirginia.

Możemy tam zobaczyć osiągnięcia Amerykanów w lotnictwie i astronautyce.

Znajdziemy tam zaraz przy samym wejściu słynny samolot Sprit of St. Louis, którym Lindenberg pokonał Atlantyk bez międzylądowania.

Jest tam też projekt pierwszego samolotu braci Wright oraz rakiety kosmiczne, sądy kosmiczne, lądowniki oraz mniejsze samoloty pasażerskie, które weszły do służby jeszcze w latach 30-tych.

Muzeum naprawdę robi wrażenie nawet na osobach, które lotnictwem specjalnie się nie interesują.

Drugim bardzo ważnym obiektem są Archiwa Narodowe. W specjalnie zabezpieczonej gablocie w części budynku zwanej Rotundą znajdziemy wystawione dla zwiedzających oryginały najważniejszych dokumentów w początkach US.

W Archiwach znajduje się również innych ważnych dokumentów, które są bardzo ważne dla historii USA i nie tylko. (W tym Polski ustawa z roku 1924, która zakazuje emigracji do US z Polski i wprowadza rygorystyczny system wiz. Wielu Polaków patrzy z podziwem na Republikanów, mimo że to ta partia przeforsowała ten przepis)

Muzeum, które radzę koniecznie odwiedzić to Muzeum Historii Naturalnej. Jest to olbrzymi obiekt.

Część eskpozycji jest absolutnie bez charakteru, ale na drugim piętrze po prawej stronie znajduje się wystawa minerałów, która jest absolutnie jedną z najlepszych na świecie.

Można tam zobaczyć cuda, które natura potrafi wytworzyć z kwarcu, kryształu czy szlachetnych minerałów oraz metali.

Jest to bardzo ciekawa cześć muzeum dla dzieci i dorosłych.

W Muzeum znajdziemy ogród z żywymi motylami fajny, ale w Meksyku i kilku innych miejscach na świecie widziałem zdecydowane ciekawsze ogrody na świeżym powietrzu.

Będąc w Waszyngtonie koniecznie trzeba odwiedzić Bibliotekę Kongresu. Została założona przez 3-go prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Thomasa Jeffersona.

Tomasz był człowiekiem bardzo oczytany, uwielbiał książki i czarne dziewczyny ????

Podczas swojego relatywnie długiego życia zgromadził szereg bardzo ważnych woluminów i w swoim testamencie zapisał je dla Kongresmenów oraz Senatorów, aby ułatwić im dostęp do wiedzy szczególnie prawniczej.

Z czasem Biblioteka została udostępniona wszystkim czytelnikom w dzisiejszych czasach w formie elektronicznej i papierowej.

Biblioteka jest jedną z największych na świecie a jej zbiory potrafią oszołomić, ponieważ znajdują się tam nie tylko książki z USA, ale też książki, gazety, plakaty z całego świata dotykających ważnych wydarzeń na przestrzeni dziejów.

Zasoby biblioteki są skarbem narodowym oraz sam budynek potrafi oczarować.

Do jego budowy użyto najznakomitszych marmurów oraz najlepszej jakości materiałów, ponieważ miała to być z założenia świątynia wiedzy.

Jest tam bardzo dużo na wiązań do filozofii, sztuki i ogólniej pojętej kultury.

Obok budynku Biblioteki znajduje się budynek Sądu Najwyższego, który jest absolutną wyrocznią w USA.

Jest to miejsce, w którym zapadają wyroki w sprawach, z którymi nie mogły poradzić sobie niższe instancje. Tematy tych spraw są bardzo różne? Do środka sądu najwyższego można wejść przez cały Sierpień, kiedy sędziowie są na zasłużonych urlopach.

Niemalże na wprost Sądu Najwyższego znajduje się budynek Kongresu.

Budynek jest imponujący. W podziemiach znajduje się Visitor Center.

Dla zwiedzających udostępniona jest malutka cześć budynku.

Mając naprawdę dużo czasu w Waszyngtonie np. tydzień warto zwiedzić Kapitol w innym razie radziłbym odpuścić. Niczego nowego z tej wizyt się Państwo nie dowiecie... może jednej oryginalnie Kapitol stał na grobie pierwszego prezydenta USA wybieranego na 4-letnią kadencję Georga Waszyngtona ????

Waszyngton znany jest z wielu galerii ze sztuką nowoczesną i klasyczną. Ekspozycje są ciekawa dla konesera dla laika jak ja nie robią wielkiego wrażenia.

Uważam, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOMA jest milion razy ciekawsze natomiast Metropolitan Muzeum bije na głowę wszystkie galerie w Waszyngtonie.

Ciekawym na swój sposób obiektem jest Muzeum Indian Amerykańskich. Ekspozycja znajduje się w arcyciekawym budynku z piaskowca.

Jest na tyle charakterystyczny, że stał się jedną z ikon miasta.

Na pierwszym piętrze muzeum znajdziemy restauracje, która serwuje potrawy zbliżone do tych, które jedli dawniej Indianie.

Jedzenie jest smaczne i bardzo drogie. Fenomenalna sprawą jest natomiast wystawa na zewnętrznej ścianie restauracji z przyprawami, warzywami czy potrawami zapożyczonymi do współczesnej kuchni kukurydza, papryka, Kakao etc

Bardzo ciekawą wystawę ma muzeum Afroamerykanów. Jest to nowy i bardzo charakterystyczny obiekt położony w centralnej części National Mall.

Wystawa mówi o niewolnictwie, rękodziele, wierzeniach i tradycji Afroamerykanów.

Waszyngton to nie tylko Muzea.

Znajduje się tu szereg pomników koniecznie trzeba wspiąć się po schodach Lincoln Memorial z przepiękną panoramą na cały Mall. 

Wchodząc po schodach prawie na samym szczycie, na małym podeście znajduje się tablica pamiątkowa ze słowami, które w tym miejscu wypowiedział Dr Martin Luter King podczas słynnych manifestacji / I have a dream?/

Po wspięciu się na samą górę zobaczymy Lincolna, przedstawionego podczas słynnego spotkania w Cooper Union podczas swojej kampanii prezydenckiej w Nowym Jorku. Podczas tego spotkania dokonał swoistego cudu na Hudson.

To właśnie ten pomnik pojawia się na banknocie $20.

Przed Lincoln Memorial znajduje się słynny basen z Foresta Gampa tzw. Reflecting pool, w którym po jednej stronie odbija się w nim Waszyngton Monument a po drugiej LM.

Waszyngton nie jest dużym miastem mieszka tam obecnie ok 600 000 mieszkańców. 

To dzięki temu po części jest tam bardzo zielono wiosną a latem i jesienią bardzo kolorowo.

Spaceruje się po mieście bardzo fajnie, ale komunikacja publiczna nie jest dobrze skomunikowana z turystyczną częścią miasta, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie roweru na czas pobytu.

Ścieżki dla rowerzystów są dobrze oznaczone i bezpieczne do jeżdżenia przy odrobinie rozsądku.

Można przemieszczać się wokół Mall swoim autem, ale może być problem, ponieważ czasem ciężko jest znaleźć miejsce parkingowe szczególnie w tygodniu.

Wybierając podróż autem warto zwrócić uwagę na informacje zawartą na znakach drogowych, ponieważ samochód może być bardzo łatwo odholowany i dostaniemy mandat, który może być bardzo bolesny.

Od niedawna wokół Mall jeździ autobus. Przejazd kosztuje $ 1. Ciężko ten autobus rozpoznać najłatwiej po kolorze, bo jest czerwony.  Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ spacer od Kapitolu do Lincoln Memorial to 4km w linii prostej.

Biały Dom White House to może być jedna z największych niespodzianek, ponieważ budynek jest naprawdę niewielki.

Bardzo wiele osób widziało w telewizji grupy zwiedzające Biały Dom jednak od roku 2001 to przeszłość.

W chwili obecnej Biały Dom jest tylko dla prezydenta i jego gości.

Waszyngton to miasto południa, dlatego planując lunch warto spróbować najlepszej tutejszej kuchni gorąco polecam Succotash. ( fried chicken a must ).

Stolica US jest bardzo czystym i zadbanym miastem, ponieważ jest finansowana bezpośrednio ze Skarbu Państwa więc nigdy nie zabraknie pieniędzy na skoszenie trawy, wywiezienie śmieci etc.

Doceniają to mieszkańcy, ponieważ niektóre z miast po za granicami Dystryktu of Columbia

(Waszyngton) są szokująco inne.

Bogaci Waszyngtończycy mieszkają w Georgetown oraz wokół zielonych rond Dupont i Logan Circle.

Georgetown jest absolutnie zaczarowany w czasie. Możemy się przenieść do zupełnie surrealnej rzeczywistości małych, słodkich kamienic do bussinesowego centrum zaledwie w kilka minut.

Jest to idealne miejsce na spacer popołudniem lub wczesnym wieczorem, ale nie zbyt późno, ponieważ miasto zamiera relatywnie wcześnie tj. ok. 20/21.00. 

Waszyngton to genialne miejsce na weekendowy wypad choć nie liczyłbym na zbyt buje życie nocne ????

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewodnik USA Gabriel Wilamowski
3326 82 Str
Jackson Heights, NY 11372, USA
Call us: 347 616 5253   |   Skype us: tailoredvacation   |   E-mail: gabriel*!*przewodnikusa.com

Nasi partnerzy

Realizacja strony: avangardo.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.
Z GRUPĄ

Wstępna rezerwacja

Rezerwacja jest na zapytanie - Agent skontaktuje się z Państwem w przeciągu 2 godziny w celu finalizacji transakcji i potwierdzenia rezerwacji.

Wyślij formularz
X