Filadelfia

Filadelfia 

Filadelfia to jedno z najciekawszych i najstarszych miast w USA. Jest niestety kompletnie niedoceniona przez turystów - może dlatego,że  Nowy Jork i Waszyngton są tak blisko. Filadelfia została założona w XVII w. przez słynnego brytyjskiego arystokratę Wiliama Pena, który otrzymał rozległe połacie ziemi od króla Jerzego w ramach spłaty długów, który ten zaciągnął podczas wojny z Francją.

Pamięć o Penie jest wciąż żywa i jego pomnik zdobi  szczyt najbardziej rozpoznawalnego budynku w mieście tj. Urzędu Miasta, którego nie można przegapić ponieważ dumnie stoi w poprzek głównej arterii miasta Market Street- przecząc trochę rozsądkowi.

Wiliam Pen zdawał sobie sprawę, że jego rodacy są zbyt leniwi, żeby zająć się karczowaniem lasów i  uprawą roli dlatego sprowadził osadników z terenów dzisiejszej Holandi. Ci doświadczeni rolnicy przywieźli ze sobą nie tylko doświadczenie ale też oryginalną religię i zwyczaje, które są po dziś dzień żywe. Quakers, bo tak nazywa się ta religia i filozofia życia odrzuca kapłaństwo i liturgie skupiając się na pracy nad sobą. Mimo, że Quakersi byli bardzo postępowi i głęboko wierzyli w wolność religijną to nie bardzo chcieli równości wobec prawa, wspólnie z katolikami zajmowali się handlem niewolnikami w USA.

Filadelfia była portem do którego w XVIII i XIX w. przypłynęło bezpośrednio z Afryki najwięcej niewolników.  Do tej pory mieszka tu spora populacja Afro-Amerykanów w dużej części zepchnięta na dalekie ubogie przedmieścia.
W mieście znajduje się  jedna z  najstarszych w Ameryce polskich wspólnot i do tej  pory działa tu Dom Polski.

To właśnie tu zamieszkał Kościuszko po zakończeniu służby w armii amerykańskiej.  Filadelfia ma w sobie urok małego miasta z uporządkowanym chaosem City - z wieżowcami , tłumem ludzi na ulicach etc. 

Jest to idealne miejsce na rozrywkę z setkami świetnych restauracji  i barów, które są bardzo blisko siebie a ceny w knajpach są znacznie niższe od przeciętnych w US.

Ludzie w Filadelfii są niezwykle przyjemni i wyluzowani dlatego łatwo można nawiązać nowe znajomości. 
Miasto swego czasu było i jest  się ważną metropolią - jednak kiedy Waszyngton rósł w siłę spadało znaczenie miasta. Jednak do po dziś dzień to mieści się tam jedna z najważniejszych loży masońskich. W chwili obecnej gospodarka regionu opiera się na przemyśle, rafinacji ropy naftowej, przetwórstwie żywności, medycynie i biotechnologiach oraz usługach finansowych. Wbrew pozorom Filadelfia to jedno z najbogatszych miast w USA.

 

Jest to arcyciekawe miasto na jednodniowe zwiedzanie lub na weekendowy wypad. Przejazd pociągiem z Nowego Jorku  trwa ok. 1h, autobusem/samochodem ok. 2,5h. Przejazd pociągiem z Waszyngtonu trwa ok. 1h 45 min / autobusem / samochodem ok. 3,5 h.

Program zwiedzania 1 dzień:

 • Spotkanie w Nowym Jorku - ok. 8am lub Filadelfii ok. 9.30am
 • Spacer po historycznym centrum z Libery Bell oraz domem w którym " Ojcowie Narodu" dyskutowali o przyszłości i kształcie Unii w XVII w.
 • Zwiedzanie  zabytkowego City  Hall, który przez kilka lat służył jako  siedziba rządu i prezydenta w czasie, kiedy  Filadelfia była stolicą Ameryki
 • Carpenter Hall
 • Wizyta w soborze Quakersów i krótka historia ich zgromadzenia
 • Zwiedzanie domu Betsy Ross, która zaprojektowała i uszyła pierwszą amerykańską  flagę
 • Wyprawa na nabrzeże z Pensylwania Landing, które dawniej był dużym portem a dziś służy jako aleja spacerowa
 • Zwiedzanie Mutter Museum, które jest jednym z niewielu muzeów medycyny na świecie oraz wizyta w pierwszym  szpitalu w Ameryce
 • Krótka wizyta w Philadelfia Mint, w której wybijano pierwsze dolary
 • Spacer uliczkami Starego Miasta
 • Podziwianie Rajskiego Ogrodu wykonanego z ponad 100 tys. szkiełek wyprodukowanych przez Tiffanego
   ( to był pierwszy duży projekt tego przemysłowca )
 • Diamond District
 • Elfreth's Alley  ( najstarsza ulica w US )
 • Addison Str ( podobno najładniejsza uliczka w US )
 • Podziwianie licznych murali - niektóre z nich są słynne na całym świecie, które najczęściej wykonują absolwenci świetnej szkoły artystycznej z siedzibą w tym mieście. 
  Filadelfia ma najwięcej sztuki ulicznej w US.
 • Wizyta w Terminal Market, który jest jednym z najfajniejszych  marketów spożywczych w US - można tam  miedzy innymi spróbować  i kupić wyśmienite produkty z farm Amiszów
 • Wizyta w wyjątkowym miejscu " Mason Tample "  zwiedzanie sal spotkań, poznanie rytuałów oraz założeń tej ciekawej filozofii
 • Wizyta w Philadelfia Museum, które słynie z licznych dzieł  Renoira, Matissa, Van Gogha oraz Picasso
 • Spacer do  Phili Art Museum na słynne schody "Rockiego" z przepiękną panoramą miasta
 • Po drodze lunch w jednej ze słynnych restauracji  serwującej słynnego na całe US - Phili Cheesesteak oraz najstarszego amerykańskiego piwa Yuengeling & Son.

Cena za os: 250 $

W cenie opieka przewodnia, wszystkie bilety wstępów, komunikacja miejska, przejazd z Nowego Jorku.

Wycieczka odbywa się w tej cenie przy min. 3 uczestnikach

Nie opodal Filadelfii znajduje się jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych świata - Longwood Gardens.

 https://longwoodgardens.org

Jest to absolutnie fantastyczne miejsce na kilkudniowe zagubienie się wśród orchidei, angielskich ogrodów czy zasmakowania lokalnych przysmaków. 

Jeśli mieliby Państwo ochotę odwiedzić Ogrody Longwood - możemy zaplanować wycieczkę 2 dniową -

Filadelfia i Ogrody.

Cena za os: 450 $

W cenie opieka przewodnia, wszystkie bilety wstępów, komunikacja miejska, przejazd z Nowego Jorku.

Wycieczka odbywa się w tej cenie przy min.3 uczestnikach.

Przy innej liczbie osób w grupie cena kalkulowana jest indywidualnie. Nie ma minimum lub maximum. 

 

 

Przewodnik USA Gabriel Wilamowski
3326 82 Str Apt 6B
Jackson Heights, NY 11372, USA
Call us: 347 616 5253   |   Skype us: PrzewonikUSA   |   E-mail: gabriel*!*przewodnikusa.com

Nasi partnerzy

Realizacja strony: avangardo.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.
Z GRUPĄ

Wstępna rezerwacja

Rezerwacja jest na zapytanie - Agent skontaktuje się z Państwem w przeciągu 2 godziny w celu finalizacji transakcji i potwierdzenia rezerwacji.

Wyślij formularz
X