Floryda Expert

Floryda słynie z pięknych plaż, tropikalnej roślinności oraz aligatorów wchodzącym ludziom do ogródków.

Przez lata władze federalne zaniedbywały ten stan i nie było tu żadnych większych inwestycji. Relatywnie późno pojawiła się kolej i nie rozwinęła się tu żadna gałąź gospodarki oprócz turystyki. To jedna z biedniejszych części USA, choć dla turysty bardzo atrakcyjna. 

Poszczególne części Florydy różnią się klimatycznie. Na południu jest bardzo gorąco, wilgotno, rośnie dużo palm. Możemy kąpać się w ciepłym morzu przez 7 m-cy w roku oraz znajdziemy lepszą infrastrukturę na nasze wakacje niż np. w Daytona Beach. Na północy są 4 pory roku, jest więcej lasów. Latem jest wciąż gorąco, ale nie tak upalnie, jak w Miami. Pora deszczowa jest mniej dokuczliwa, a huragany docierają rzadziej.

Ekonomia Florydy opiera się na 3 aglomeracjach-Miami, Orlando/Tampa oraz Jacksonville. Stolica znajduje się w relatywnie małej miejscowości-Tallahassee.

Rejon Miami to szereg miast-kurortów położonych relatywnie blisko np. Miami Beach, Doral, Fort Lauderdale, Hollywood oraz szereg innych. Dźwignią lokalnej ekonomi jest szeroko pojęta turystyka, szczególnie rejsy na Karaiby. Większość z nich wypływa z Miami lub Fort Lauderdale. Branża ma diametralne znaczenie do rozwoju lokalnej infrastruktury.

Większość pasażerów spędzała zwykle kilka dni przed rejsem w Miami, żeby nacieszyć się plażą. Dzięki temu powstało sporo nowych hoteli, są zadbane plaże, dobre drogi oraz kilka olbrzymich centrów handlowych np.Sawgrass. Ostatnich kilka lat przyniósł olbrzymi boom na statki pasażerskie, ale wszystko uległo zmianie z uwagi na specyfikę tej formy podróżowania oraz pandemię wirusa COVID 19.

Od lat rejsy były ogniskami grypy oraz innych zakażeń wirusowych. Problemy sprawnie tuszowano przez operatorów. Rejsy rejsami, ale samo Miami jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem na wakacje. Trzeba mieć świadomość kilku zmiennych, które mogą wpłynąć na nasze doświadczenia z Florydy.

Miami zajmuje dużą powierzchni. Cześć miasta położona jest na stałym lądzie a kilka dzielnic leży na wyspach. Najsłynniejsza z dzielnic to Miami Beach, jest tam najładniejsza plaża oraz najbardziej znana sąsiedztwo South Beach, powszechnie nazywane SoBe.

SoBe to bardzo klimatyczne miejsce z licznymi hotelami, restauracjami oraz klubami. Jakość hotelu dla większości gości to sprawa drugorzędna- ważniejsza jest lokalizacja. Ma być być blisko do Ocean Drive oraz Lincoln Dr, gdzie toczy się życie. Ludzie przyjeżdżają tu na plaże i na imprezy.

Hotele mieszczą się głównie w zabytkowych budynkach w dystrykcie Art Déco. Są to zwykle małe hoteliki. Mogą to być całkiem urocze hotele, ale nie każdemu będą odpowiadać. Znaczna część pokoi w tych hotelach ma widok na ścianę, a większość z ośrodków nie ma basenu. Na dodatek do plaży trzeba pokonać kilkaset metrów.

Na South Beach znajdziemy kilka resortów, ale trzeba dobrze znać region, żeby umieć wywarzyć czy dane miejsca jest dla nas odpowiednie lub nie. Na SoBe bardzo złym pomysłem jest szukanie mieszkań na wynajem. Prawo stanowe jeszcze pozwala na krótkoterminowy wynajem, ale zwykle lokale położone są daleko od plaży i standard jest różny. Optymalną opcją jest wybór jednego z hoteli bezpośrednio na plaży lub przynajmniej z własnym klubem plażowym.

Jadąc na północ, oddalamy się od South Beach. Ma to swoje dobre i złe strony. Będziemy dalej od zagłębia restauracji, barów oraz miejsc rozrywki. Z drugiej strony większość hoteli znajduje się bezpośrednio na plaży i będziemy się mogli poczuć jak w dobrej klasy resorcie na Karaibach.

Warto wiedzieć, że na South Beach bardzo ciężko znaleźć parking. Musimy polegać na taksówkach, a one mogą być drogie przy dłuższych przejazdach. W rejonie Sunny Island, Hollywood czy Fort Lauderdale jest mniej restauracji, dlatego zwykle kończy się na jedzeniu w hotelu, a takie knajpy są sporo droższe niż na mieście.

Na ogół, na Florydzie nie ma resortów z all inclusive. W Miami jest tylko jeden ze śniadaniem oraz kolacją w cenie-RIU Plaza Miami Beach (https://www.riu.com/en/hotel/usa/miami-beach/hotel-riu-plaza-miami-beach). Jest też Club Med z all inclusive, ale znajduje się na rzeką, a nie oceanem i jest daleko od większości atrakcji. (ok.180km od Miami Beach - https://www.clubmed.us/r/Sandpiper-Bay/y)

Reasumując, wybór hotelu może odegrać strategiczną rolę w ocenie późniejszych wakacji. 

Orlando/Tampa bardzo się różni od miejscowości położonych nad Atlantykiem lub plażach Zatoki Meksykańskiej. Nie ma tu bryzy morskiej i latem ciężko oddychać. Jednak co roku przyjeżdżają tu miliony gości. W Orlando znajduje się Walt Disney World, Universal Studio, Legoland oraz wiele innych atrakcji dla dzieci. Wybór odpowiedniego parku może być bólem głowy, jeśli będzie to pierwsza wizyta w tak olbrzymim kompleksie.

Parki dzielą się na sekcje, są dziesiątki różnego rodzajów biletów,tysiące atrakcji z mnóstwem restrykcji (np.fast track). Trzeba wziąć pod uwagę porę deszczową. Zwykle od początku Lipca do początku Października każdego dnia czeka nas ulewa. Zimą w Miami może zrobić się chłodno ok.12-15C a w Orlando będzie potrzebna kurtka zimowa. Pogoda od Grudnia do Marca może się zmienić dramatycznie w ciągu kilku godzin dlatego warto spakować różnego rodzaju ubrania.

Orlando to raj dla dzieci lub dorosłych, którzy chcą się poczuć, choć na chwilę dziećmi. Dla większości dorosłych będzie to męczący pobyt. Warto uwzględnić ten aspekt podczas wyjazdów wielopokoleniowych. Floryda to znacznie więcej niż tylko Miami oraz Orlando.

W rejonie północnej Florydy znajdziemy wiele ciekawych, nadmorskich miejscowości np. St.Augustin,idealne miejsc na 1-dniową wycieczkę. Wielu Europejczyków nie kojarzy przepięknych regionów po zachodniej stronie Florydy, nad Zatoką Meksykańską np.Captiva Islands, Neaples, Fort Mayers oraz szereg innych. Rejon oferuje  fantastyczne plaże, bardzo wygodne resorty, łagodny klimat oraz prawdziwie tropikalną roślinność.

Planując wakacji z dziećmi, na plaże, warto przyjrzeć się tej lokalizacji. Dla dorosłych lubiących życie nocne rejon Miami Beach jest zdecydowanie lepszy. Niewątpliwym plusem rejonu Miami jest piękny kolor wody, prawdziwie karaibski.(turkusowy).

Na Florydzie znajdziemy szereg parków narodowych- najsłynniejszy z nich to Everglades. Większość terenu to bagna. Jest kilka linii autostrad, które łączą wybrzeża, jednak w większości jest zupełnie niezurbanizowany. Najważniejszą atrakcją parku to przejażdżka łodzią motorową na oglądanie aligatorów.

Jednym z najbardziej romantycznych miejsc w całym stanie są tzw. Keys- czyli wysepki położone na południe od Miami, na otwartym Morzu Karaibskim. Najbardziej znaną jest Key West. Droga z Miami na Key West zabiera ok.4 godziny w jedną stronę. Wyprawa na jeden dzień będzie bardzo męcząca dlatego warto się tam zatrzymać choćby na jedną noc. Wysepka ma bardzo fajny klimat. Kolonialna architektura dodaje uroku, ludzie są super sympatyczni oraz ogólny luz sprzyja wypoczynkowi.

Trzeba mieć jednak świadomość, że nie jeździ się tam na plaże. Na wyspie jest jedna, niewielka plaża i wodę często pokrywa gruba warstwa wodorostów. Key West to idealne miejsce, jeśli chcemy się odstresować, pójść na drinka, zjeść dobrą kolację i obejrzeć zachód słońca w tropikalnej odsłonie.

Przyroda na Key West przypomina tą w Meksyku lub Jamajce. Jedyną alternatywą na ładną plaże to wyprawa na Bahia Honda. Jest położona ok.40 min od Key West. Nie ma tam żadnej infrastruktury, więc trzeba wziąć ze sobą własne leżaki, parasole etc. Plaża jednak jest bardzo ładna. Na Keys znajduje się bardzo wyjątkowy ośrodek - Little Palm Resort. https://www.littlepalmisland.com/. Jest położony na prywatnej wyspie i możemy się tam poczuć jak na Karaibach ale w amerykańskiej odsłonie. To bardzo drogi resort ale jeśli lubicie luksus będzie się wam bardzo podobał.

Wakacje na Florydzie mogą być fantastyczne, jeśli są dobrze zaplanowane. To piękny i różnorodny rejon USA. Jednak nie wszystkie miejsca są optymalne dla każdego. Przez kilka lat bywałem tam co weekend. Wiem, jak tam się żyje na co dzień oraz jak czuje się turysta, ponieważ wielokrotnie sam spędzałem tam wakacje. 


Warto wiedzieć

  • Z przyjemnością zajmę się organizacją dla Państwa całej podróży.
  • Przygotuje cały plan zwiedzania,hotele, atrakcje i inne szczegóły.
  • Z chęcią podejmę się również bycia przewodnikiem.
  • Świetnym pomysłem jest połączenie w jednym wyjeździe zwiedzania Nowego Jorku / Waszyngtonu oraz wypoczynku na Florydzie.

Przewodnik USA Gabriel Wilamowski
3326 82 Str
Jackson Heights, NY 11372, USA
Call us: 347 616 5253   |   Skype us: tailoredvacation   |   E-mail: gabriel*!*przewodnikusa.com

Nasi partnerzy

Realizacja strony: avangardo.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.
Z GRUPĄ

Wstępna rezerwacja

Rezerwacja jest na zapytanie - Agent skontaktuje się z Państwem w przeciągu 2 godziny w celu finalizacji transakcji i potwierdzenia rezerwacji.

Wyślij formularz
X