Rezerwacje

  Wstępna
  rezerwacja

  Rezerwacja jest na zapytanie - Agent skontaktuje się z Państwem w przeciągu 2 godzin w celu finalizacji transakcji i potwierdzenia rezerwacji.


  Filadelfia jest kwintesencją Ameryki

  Filadelfia należy do najstarszych miast w USA i może się poszczycić niezwykłą historią. To tu podpisano Deklarację Niepodległości oraz Konstytucję. 

  Oto film z Filadelfii, który dla Państwa przygotowałem z najważniejszymi atrakcjami

  Filadelfia (Philly) była stolicą amerykańskiego przemysłu włókienniczego i chemicznego. Było to miasto dużych pieniędzy, siedziba wielu wpływowych arystokratów np. rodziny DuPont, a obecnie np. rodziny Mars. W mieście od zawsze kwitnęło życie kulturalne, dlatego znajdziemy tu wiele galerii i muzeów np. Philadelphia Museum of Art. To jedno z najlepszych muzeów w USA. Przed muzeum są schody, które są świetnie znane z serii filmów Rocky z Sylvestrem Stallone. 

  Filadelfię ukształtowali Brytyjczycy w Old Town, Niemcy w Germantown, Polacy w Fishertown oraz Włosi w Chesnut Hills. Wciąż jest tam imponujący Italian Market oraz mnóstwo genialnych włoskich knajp. Włosi mieli tu najsilniejsze wpływy i dlatego zbudowali pod koniec XIX wieku imponujący City Hall w stylu Second Empire, który po dziś dzień jest wizytówką miasta. 

  W XIX wieku największą i jedną z najbogatszych firm na Wschodnim Wybrzeżu była Philadelphia Railroads. Korporacja rządziła kolejami w USA przez dziesięciolecia. Siedziba firma mieściła się w samym centrum miasta, naprzeciwko ratusza (City Hall). Do tej pory możemy podziwiać ten budynek. 

  Główną ulicą miasta jest Market Street, dzieli je na 2 części tzw. nowe miasto z Centrum Finansowym oraz City Center z dziesiątkami restauracji, barami. Całość zdobią murale, które są dosłownie wszędzie. Filadelfia słynie ze swojej szkoły artystycznej – Philadelphia Art School. To absolwenci tej szkoły głównie tworzą te murale.

  Jedzenie jest bardzo ważne dla mieszkańców Filadelfii, choć nie są oni tak bardzo wymagający jak Nowojorczycy. Typowym specjałem jest duża kanapka z wołowiną, a dokładnie ze stekiem. Warto  spróbować. Koniecznie trzeba napić się kawy, która jest bardzo inna od lury w Nowym Jorku. Jest mnóstwo małych, włoskich kafejek z bardzo dobrą kawą, sprowadzaną z Włoch lub paloną i mieloną na miejscu. 

  Koniecznie trzeba odwiedzić Reading Market, w którym znajdziemy jeden z najstarszych marketów w Ameryce. Nie musicie szukać Amiszy w głębi kraju. Tutaj sprzedają swoje najświeższe produkty. Można tu kupić cokolwiek się tylko chce – przysmaki z całego świata i oryginalne smaki lokalne. Przez lata miasto było w opłakanym stanie, ale olbrzymie zmiany nastąpiły w ciągu ostatnich 15 lat. Teraz żyje się tu całkiem wygodnie, obok siebie są bogate dzielnice i slumsy.

  W Filadelfii jest bardzo wiele szkół wyższych i dlatego jest to miasto ludzi młodych. To jeden z powodów, dla których życie nocne kwitnie w rozmiarze XXL. Nowy Jork jest zbyt skupiony na zarabianiu pieniędzy, a nie myśleniu o imprezowaniu, szczególnie w środku tygodnia. Tutaj każdy wieczór jest dobry, żeby potańczyć czy napić się drinka tzw. go out. To bardzo tolerancyjne miasto, więc nic nikogo nie zdziwi, najwyżej otrzymamy uśmiech. 

  Filadelfia to historyczne miasto i dlatego znajdziemy tu wiele firm lub instytucji, które jako pierwsze powstały w USA np. pierwszy bank, pierwszy szpital, pierwszą mennicę etc. Warto odwiedzić kilka z nich, żeby poczuć powiew historii. Koniecznie trzeba zwiedzić Independence Hall – to ten słynny budynek ze $100 banknotu. To tu podpisano Deklarację Niepodległości oraz Konstytucję. Zaraz obok znajduje się Curtis Building z pięknym muralem zrobionym ze szkła. Został wykonany przez firmę Tiffany. W pobliżu znajduje się dzielnica złotników oraz centrum Starego Miasta. Filadelfijskie Old Town jest największe i najlepiej utrzymane w Stanach Zjednoczonych.

  „Fili” to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w USA. Society Hill jest szczególnie ładną okolicą. Jest zielono, czysto i elegancko. Delancy Street – została okrzyknięta najładniejszą ulicą w Filadelfii i jedną z najładniejszych w USA.
  Niedaleko znajdziemy Elfred’s Alley – pierwszą uliczkę komercyjną w USA oraz dom, w którym Betsy Ross uszyła amerykańską flagę w XVIII wieku.

  Patronem miasta jest Benjamin Franklin. Pojawia się na każdym rogu. Filadelfia ma świadomość swojej wyjątkowości. Jest symbolem powodzenia i nawet on nie pomógł, ponieważ wiele lat politycznych wojen doprowadziło miasto do skraju bankructwa. Później konflikty na tle etnicznym doprowadziły to zubożenia całej metropolii. Obecne rozruby obiły się głośnym echem ale na szczęście nie zniszczyły osiągnięć lat dobrobytu. 

  To wciąż bogate miasto, 14 z 500 najbogatszych firm w USA ma siedzibę w Filadelfii np. Campbell Soup (produkty spożywcze), Comcast (internet, telewizja kablowa) czy DuPont (największa firma z chemikaliami na świecie pod względem sprzedaży, a przy okazji wynalazca zastosowania freonu w lodówkach czy kamizelek kuloodpornych).

  Jest to arcyciekawe miasto na jednodniowe zwiedzanie lub na weekendowy wypad. Przejazd pociągiem z Nowego Jorku  trwa ok. 1 h, autobusem/samochodem ok. 2 h. Przejazd pociągiem z Waszyngtonu trwa ok. 1 h 45 min / autobusem / samochodem ok. 3 h

  Program zwiedzania Filadelfii

  • Spacer po historycznym centrum z Libery Bell i Independent Hall, w którym „Ojcowie Narodu” dyskutowali o przyszłości i kształcie Unii w XVII w., podpisali Deklarację Niepodległości oraz Konstytucję.
  • Pierwszy bank w USA.
  • Pierwszy szpital w USA – Pensylvania Hospital.
  • Zabytkowa Quincy District. 
  • Spacer po największym i najlepiej zachowanym Starym Mieście w Ameryce.
  • Wizyta w soborze Quakersów i krótka historia ich zgromadzenia. Byli to jedni z pierwszych imigrantów. Założyli wiele pierwszych miast – w tym Filadelfię.
  • Zwiedzanie domu Betsy Ross, która zaprojektowała i uszyła pierwszą amerykańską flagę.
  • Wyprawa na nabrzeże z Pensylvania Landing, które dawniej było dużym portem, a dziś służy jako aleja spacerowa.
  • Zwiedzanie Mutter Museum, które jest jednym z niewielu muzeów medycyny na świecie (Filadelfia to miasto z bardzo dużą ilością szpitali oraz instytucji badawczych). Medycyna to bardzo ważna dziedzina gospodarki w tym mieście.
  • Krótka wizyta w Philadelfia Mint (mennica), w której to wybijano pierwsze dolary.
  • Podziwianie Ogrodu ze snów (Dream Garden) wykonanego z ponad 100 tys. szkiełek wyprodukowanych przez Tiffaniego.
  • Spacer po Diamond District.
  • Oglądanie największych organów świata w byłym domu handlowym Wanamaker.
  • Wizyta na Elfreth’s Alley (najstarsza ulica w USA).
  • Spacer po Delancy Street (jedna z najładniejszych uliczek w USA).
  • Podziwianie licznych murali – niektóre z nich są słynne na całym świecie ponieważ są przepięknie wykonane oraz wieloformatowe. Filadelfia słynie ze sztuki ulicznej, która jest na każdym kroku.
  • Wizyta w Reading Terminal (jest to market), który jest jednym z najfajniejszych sklepów spożywczych/restauracji w USA – można tam między innymi spróbować i kupić wyśmienite produkty z farm Amiszów oraz wiele innych organicznych ze stanu Pensylwania.
  • Wizyta w wyjątkowym miejscu „Mason Temple” – zwiedzanie sal spotkań, poznanie rytuałów oraz założeń tej ciekawej filozofii.
  • Wizyta w Philadelfia Museum of Art, które słynie z licznych dzieł Renoira, Matissa, Van Gogha oraz Picasso.
  • Panorama ze słynne schodów „Rockiego”.
  • Po drodze lunch w jednej ze słynnych restauracji serwującej słynnego na całe USA – Philly Cheesesteak oraz najstarszego amerykańskiego piwa Yuengeling & Son.
  • Spacer po Germantown, czyli jednej z klimatycznych dzielnic miasta poza centralną Filadelfią.

  Jeżeli Filadelfia to tylko z nami

  Ceny zwiedzania Filadelfii

  • Cena za obsługę przewodnika za 1 dzień pracy to $600
  • Przejazd i atrakcje w Filadelfii dodatkowo płatne  

  Garść ciekawostek

  Warto wiedzieć

  • Do Filadelfii możemy pojechać z Nowego Jorku, Waszyngtonu lub Bostonu moim autem – 6 os Buick Enclave lub umówić się na miejscu w Filadelfii.
  • Jako alternatywa mogę odebrać Państwa z dowolnego miejsca pomiędzy Nowym Jorkiem a Filadelfią.

  Longwood Gardens

  Nieopodal Filadelfii znajduje się jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych świata – Longwood Gardens. Przy wyprawie 2-dniowej jest to idealne rozwiązanie połączyć Filadelfię oraz ogrody Longwood. https://longwoodgardens.org

  Jest to absolutnie fantastyczne miejsce na kilkugodzinowe zagubienie się wśród orchidei, angielskich ogrodów czy zasmakowania lokalnych przysmaków. 

  Jeżeli Filadelfia to tylko z nami

  Ceny zwiedzania Filadelfii + Longwood Gardens

  Jeśli mieliby Państwo ochotę odwiedzić również ogrody, możemy zaplanować wycieczkę 2-dniową.

  • Cena za obsługę przewodnika za 2 dni pracy to $1200
  • Przejazd, hotel i atrakcje w Filadelfii dodatkowo płatne  

  Galeria fotografii

  Filadelfia w oku obiektywu

  Opinie

  Nasi klienci o nas

  Mega wiedza wędrowanie po NY z Gabrielem to prawdziwa przyjemność. Mnóstwo ciekawostek i ciekawych informacji ;) Polecam gorąco
  Dominik Kowalski / 24.02.2018
  Gorąco polecamy Gabriela jako przewodnika. Zwiedzaliśmy z nim NYC. Ogromna wiedza umiejętnie i profesjonalnie przekazana ze zrozumieniem :) Zwiedzanie miasta z Gabrielem to sama przyjemność. Dziękujemy!
  Kasia, Agnieszka, Marcin, Maciej / 12.04.2020
  Best travel agent I know, as well as a goof friend!
  Ben Brissi / 13.04.2011
  Gabriel jest uroczym człowiekiem, wielokrotnie korzystałam z jego usług jako przewodnika po Nowym Jorku i nie tylko. Jest profesjonalistą, fajnym gawędziarzem, ma poczucie humoru, no i można na Niego liczyć!
  Ewa Lang-Piotrowska / 20.05.2020
  Gorąco polecam! Przewodnik o rzetelnej wiedzy!!! Pełny profesjonalizm, nawet w trudnych, nieprzewidzianych sytuacjach zawsze uprzejmy i pomocny.
  Dike Temida / 13.09.2018

  Gotowy do drogi?

  Skontaktuj się

  Formularz kontaktowy

  347 616 5253

  Masz pytania?
  Zadzwoń

  3326 82 Str
  Jackson Heights, NY 11372, USA

  Licencjonowany przewodnik po USA
  Gabriel Wilamowski

  Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności