Rezerwacje

  Wstępna
  rezerwacja

  Rezerwacja jest na zapytanie - Agent skontaktuje się z Państwem w przeciągu 2 godzin w celu finalizacji transakcji i potwierdzenia rezerwacji.


  Poznaj Florydę jak Expert

  Przez lata władze federalne zaniedbywały ten stan i nie było tu żadnych większych inwestycji. Relatywnie późno pojawiła się kolej i nie rozwinęła się tu żadna gałąź gospodarki oprócz turystyki. To jedna z biedniejszych części USA, choć dla turysty bardzo atrakcyjna. 

  Poszczególne części Florydy różnią się klimatycznie. Na południu jest bardzo gorąco, wilgotno, rośnie dużo palm. Możemy kąpać się w ciepłym morzu przez 7 m-cy w roku oraz znajdziemy lepszą infrastrukturę na nasze wakacje niż np. w Daytona Beach. Na północy są 4 pory roku, jest więcej lasów. Latem jest wciąż gorąco, ale nie tak upalnie, jak w Miami. Pora deszczowa jest mniej dokuczliwa, a huragany docierają rzadziej.

  Ekonomia Florydy opiera się na 3 aglomeracjach – Miami, Orlando/Tampa oraz Jacksonville. Stolica znajduje się w relatywnie małej miejscowości – Tallahassee. Rejon Miami to szereg miast-kurortów położonych relatywnie blisko np. Miami Beach, Doral, Fort Lauderdale, Hollywood oraz szereg innych. Dźwignią lokalnej ekonomi jest szeroko pojęta turystyka, szczególnie rejsy na Karaiby. Większość z nich wypływa z Miami lub Fort Lauderdale. Branża ta ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju lokalnej infrastruktury.

  Większość pasażerów spędzała zwykle kilka dni przed rejsem w Miami, żeby nacieszyć się plażą. Dzięki temu powstało sporo nowych hoteli, są zadbane plaże, dobre drogi oraz kilka olbrzymich centrów handlowych np.Sawgrass. Ostatnie kilka lat przyniosło olbrzymi boom na statki pasażerskie, ale wszystko uległo zmianie z uwagi na specyfikę tej formy podróżowania oraz pandemię wirusa COVID 19.

  Od lat rejsy były ogniskami grypy oraz innych zakażeń wirusowych. Problemy sprawnie tuszowano przez operatorów. Rejsy rejsami, ale samo Miami jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem na wakacje. Trzeba mieć świadomość kilku zmiennych, które mogą wpłynąć na nasze doświadczenia z Florydy.

  Miami zajmuje dużą powierzchnię. Cześć miasta położona jest na stałym lądzie, a kilka dzielnic leży na wyspach. Najsłynniejsza z dzielnic to Miami Beach, jest tam najładniejsza plaża oraz najbardziej znane sąsiedztwo – South Beach, powszechnie nazywane SoBe.

  SoBe to bardzo klimatyczne miejsce z licznymi hotelami, restauracjami oraz klubami. Jakość hotelu dla większości gości to sprawa drugorzędna – ważniejsza jest lokalizacja. Ma być być blisko do Ocean Drive oraz Lincoln Dr, gdzie toczy się życie. Ludzie przyjeżdżają tu na plaże i na imprezy.

  Hotele mieszczą się głównie w zabytkowych budynkach w dystrykcie Art Déco. Są to zwykle małe hoteliki. Mogą to być całkiem urocze hotele, ale nie każdemu będą odpowiadać. Znaczna część pokoi w tych hotelach ma widok na ścianę, a większość z ośrodków nie ma basenu. Na dodatek do plaży trzeba pokonać kilkaset metrów.

  Na South Beach znajdziemy kilka resortów, ale trzeba dobrze znać region, żeby umieć ocenić, czy dane miejsce jest dla nas odpowiednie czy nie. Na SoBe bardzo złym pomysłem jest szukanie mieszkań na wynajem. Prawo stanowe jeszcze pozwala na krótkoterminowy wynajem, ale zwykle lokale położone są daleko od plaży i standard jest różny. Optymalną opcją jest wybór jednego z hoteli bezpośrednio na plaży lub przynajmniej z własnym klubem plażowym.

  Jadąc na północ, oddalamy się od South Beach. Ma to swoje dobre i złe strony. Będziemy dalej od zagłębia restauracji, barów oraz miejsc rozrywki. Z drugiej strony większość hoteli znajduje się bezpośrednio na plaży i będziemy się mogli poczuć jak w dobrej klasy resorcie na Karaibach.

  Warto wiedzieć, że na South Beach bardzo ciężko znaleźć parking. Musimy polegać na taksówkach, a one mogą być drogie przy dłuższych przejazdach. W rejonie Sunny Island, Hollywood czy Fort Lauderdale jest mniej restauracji, dlatego zwykle kończy się na jedzeniu w hotelu, a takie knajpy są sporo droższe niż na mieście.

  Zazwyczaj na Florydzie nie ma resortów z all inclusive. W Miami jest tylko jeden ze śniadaniem oraz kolacją w cenie-RIU Plaza Miami Beach (https://www.riu.com/en/hotel/usa/miami-beach/hotel-riu-plaza-miami-beach). Jest też Club Med z all inclusive, ale znajduje się na rzeką, a nie oceanem i jest daleko od większości atrakcji (ok. 180 km od Miami Beach – https://www.clubmed.us/r/Sandpiper-Bay/y). Reasumując, wybór hotelu może odegrać strategiczną rolę w ocenie późniejszych wakacji. 

  Orlando/Tampa bardzo się różni od miejscowości położonych nad Atlantykiem lub plażach Zatoki Meksykańskiej. Nie ma tu bryzy morskiej i latem ciężko oddychać. Jednak co roku przyjeżdżają tu miliony gości. W Orlando znajduje się Walt Disney World, Universal Studio, Legoland oraz wiele innych atrakcji dla dzieci. Wybór odpowiedniego parku może być bólem głowy, jeśli będzie to pierwsza wizyta w tak olbrzymim kompleksie.

  Parki dzielą się na sekcje, są dziesiątki różnego rodzaju biletów, tysiące atrakcji z mnóstwem restrykcji (np.fast track). Trzeba wziąć pod uwagę porę deszczową. Zwykle od początku lipca do początku października każdego dnia czeka nas ulewa. Zimą w Miami może zrobić się chłodno ok. 12-15 C, a w Orlando będzie potrzebna kurtka zimowa. Pogoda od grudnia do marca może się zmienić dramatycznie w ciągu kilku godzin, dlatego też warto spakować różnego rodzaju ubrania. Orlando to raj dla dzieci lub dorosłych, którzy chcą się poczuć, choć na chwilę, dziećmi. Dla większości dorosłych będzie to męczący pobyt. Warto uwzględnić ten aspekt podczas wyjazdów wielopokoleniowych. Floryda to znacznie więcej niż tylko Miami oraz Orlando.

  W rejonie północnej Florydy znajdziemy wiele ciekawych, nadmorskich miejscowości, które są idealne na 1-dniową wycieczkę, tak jak np. St. Augustin. Wielu Europejczyków nie kojarzy przepięknych regionów po zachodniej stronie Florydy, nad Zatoką Meksykańską np.Captiva Islands, Neaples, Fort Mayers oraz szereg innych. Rejon oferuje  fantastyczne plaże, bardzo wygodne resorty, łagodny klimat oraz prawdziwie tropikalną roślinność.

  Planując wakacje z dziećmi, plażowe, warto przyjrzeć się tej lokalizacji. Dla dorosłych lubiących życie nocne rejon Miami Beach jest zdecydowanie lepszy. Niewątpliwym plusem rejonu Miami jest piękny kolor wody, prawdziwie karaibski (turkusowy).

  Na Florydzie znajdziemy szereg parków narodowych – najsłynniejszy z nich to Everglades. Większość terenu to bagna. Jest kilka linii autostrad, które łączą wybrzeża, jednak w większości jest zupełnie niezurbanizowany. Najważniejszą atrakcją parku jest przejażdżka łodzią motorową i oglądanie aligatorów.

  Jednym z najbardziej romantycznych miejsc w całym stanie są tzw. Keys – czyli wysepki położone na południe od Miami, na otwartym Morzu Karaibskim. Najbardziej znaną jest Key West. Droga z Miami na Key West zabiera ok. 4 godziny w jedną stronę. Wyprawa na jeden dzień będzie bardzo męcząca, dlatego warto się tam zatrzymać choćby na jedną noc. Wysepka ma bardzo fajny klimat. Kolonialna architektura dodaje uroku, ludzie są super sympatyczni oraz ogólny luz sprzyja wypoczynkowi.

  Trzeba mieć jednak świadomość, że nie jeździ się tam na plażę. Na wyspie jest jedna, niewielka plaża i wodę często pokrywa gruba warstwa wodorostów. Key West to idealne miejsce, jeśli chcemy się odstresować, pójść na drinka, zjeść dobrą kolację i obejrzeć zachód słońca w tropikalnej atmosferze.

  Przyroda na Key West przypomina tą w Meksyku lub Jamajce. Jedyną możliwością na ładną plażę jest wyprawa na Bahia Honda. Jest położona ok. 40 min od Key West. Nie ma tam żadnej infrastruktury, więc trzeba wziąć ze sobą własne leżaki, parasole etc. Plaża jednak jest bardzo ładna. Na Keys znajduje się bardzo wyjątkowy ośrodek – Little Palm Resort. https://www.littlepalmisland.com/. Jest położony na prywatnej wyspie i możemy się tam poczuć jak na Karaibach, ale w amerykańskiej odsłonie. To bardzo drogi resort ale jeśli lubicie luksus – będzie się Wam bardzo podobał.

  Wakacje na Florydzie mogą być fantastyczne, jeśli są dobrze zaplanowane. To piękny i różnorodny rejon USA. Jednak nie wszystkie miejsca są optymalne dla każdego. Przez kilka lat bywałem tam co weekend. Wiem, jak tam się żyje na co dzień oraz jak czuje się turysta, ponieważ wielokrotnie sam spędzałem tam wakacje. 

  Jeżeli Floryda to tylko z nami

  Warto wiedzieć

  • Z przyjemnością zajmę się organizacją Państwa całej podróży.
  • Przygotuję cały plan zwiedzania, hotele, atrakcje i inne szczegóły.
  • Z chęcią podejmę się również bycia przewodnikiem.
  • Świetnym pomysłem jest połączenie w jednym wyjeździe zwiedzania Nowego Jorku / Waszyngtonu oraz wypoczynku na Florydzie.

  Galeria fotografii

  Floryda w oku obiektywu

  Opinie

  Nasi klienci o nas

  Mega wiedza wędrowanie po NY z Gabrielem to prawdziwa przyjemność. Mnóstwo ciekawostek i ciekawych informacji ;) Polecam gorąco
  Dominik Kowalski / 24.02.2018
  Gorąco polecamy Gabriela jako przewodnika. Zwiedzaliśmy z nim NYC. Ogromna wiedza umiejętnie i profesjonalnie przekazana ze zrozumieniem :) Zwiedzanie miasta z Gabrielem to sama przyjemność. Dziękujemy!
  Kasia, Agnieszka, Marcin, Maciej / 12.04.2020
  Best travel agent I know, as well as a goof friend!
  Ben Brissi / 13.04.2011
  Gabriel jest uroczym człowiekiem, wielokrotnie korzystałam z jego usług jako przewodnika po Nowym Jorku i nie tylko. Jest profesjonalistą, fajnym gawędziarzem, ma poczucie humoru, no i można na Niego liczyć!
  Ewa Lang-Piotrowska / 20.05.2020
  Gorąco polecam! Przewodnik o rzetelnej wiedzy!!! Pełny profesjonalizm, nawet w trudnych, nieprzewidzianych sytuacjach zawsze uprzejmy i pomocny.
  Dike Temida / 13.09.2018

  Gotowy do drogi?

  Skontaktuj się

  Formularz kontaktowy

  347 616 5253

  Masz pytania?
  Zadzwoń

  3326 82 Str
  Jackson Heights, NY 11372, USA

  Licencjonowany przewodnik po USA
  Gabriel Wilamowski

  Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności