Rezerwacje

  Wstępna
  rezerwacja

  Rezerwacja jest na zapytanie - Agent skontaktuje się z Państwem w przeciągu 2 godzin w celu finalizacji transakcji i potwierdzenia rezerwacji.


  Los Angeles - co warto zobaczyć?

  25 maja, 2020

  Los Angeles to duże miasto na olbrzymiej powierzchni – 130 000 hektarów. LA jest duże plus wokół rozrosło się wiele mniejszych miast, które tworzą bardzo unikalna siatkę naczyń połączonych z Los Angeles. Miasta satelitarne to Long Beach, Malibu czy Newport (oraz kilka innych).

  To ważna aglomeracja dla amerykańskiej ekonomii, szeroko pojętej sztuki i mody. Przede wszystkim to serce amerykańskiego przemysłu rozrywkowego (jedno-mniejsze bije wciąż w Nowym Jorku). Przemysł kosmiczny to bardzo ważny segment gospodarki podobnie jak przesyłanie informacji oraz inne zaawansowane technologie. Turystyka jest też ważna ale nie tak ważna jak w Las Vegas, Nowym Jorku czy na Florydzie.

  W Los Angeles turyści są mniej widoczni, oprócz kilku dzielnic w centrum np. Hollywood czy Santa Monica. Atrakcje są daleko od siebie i ludzie nie wchodzą na siebie, ale zawsze i wszędzie jest korek. W LA Łatwo się zgubić, bo miasto sąsiedztw, które łączą autostrady. To zabawne, że kiedy pytasz się kogoś, gdzie mieszka tłumaczy na początek jak długo jedzie się do centrum.

  W Los Angeles można się zakochać, ponieważ jest wielokulturowe i bardzo kolorowe, ale z drugiej strony znienawidzić, ponieważ jest brudne, nie logiczne i wszędzie są korki. Wiele osób twierdzi, że to najbrzydsze miasto Ameryki i coś w tym jest. Możemy jednak znaleźć kilka ładnych ulic czy nawet całych kwartałów. 

  W Los Angeles mieszkałem przez rok i wiele mnie to nauczyło. Ludzie w LA są bardzo sympatyczni, ale bardzo skupieni na sobie. Kult ciała to styl życia, nie jest tylko wymysł wąskiej grupy kulturystów czy osób związanej z fitness.

  Większość lokalasów trenuje na siłowni min.4-5 dni w tygodniu. Wygląd jest przepustką do klasy średniej i wyżej. Jeśli nie dbasz o siebie i nie jesteś fit pokazujesz światu swoją słabość i fakt, że nie można Ci ufać. Niewątpliwe LA nauczyło mnie regularnych treningów.

  Jeśli chcemy spotkać gwiazdę to najlepiej z jednej z obecnie modnych siłowni. Z tego powodu często w plotkarskich news pokazują jakąś celebrytkę, która wraca lub idzie na siłownię. Tutaj trening to styl życia. Uważam, że będąc w LA i mając wolny czas warto wybrać się do jednego z eleganckich klubów fitness. Mają super klasy cross fitness.

  Los Angeles mimo swojego rozmiaru można zobaczyć w ciągu 2 dni. Można tu spędzić tydzień lub dłużej, ale może zmęczyć i przytłoczyć, szczególnie wieczne korki. Jeśli planujecie pobyt na plaży to UWAGA! Woda w Pacyfiku w tej części świata jest bardzo zimna.

  Ludzie czasem chodzą na plaże, żeby pobiegać czy pospacerować jednak tradycyjne leżakowanie raczej nie wchodzi w rachubę. Praktycznie codziennie wieją tu silne wiatry i możemy najeść się piasku. Powyższa sytuacja utrzymuje się praktycznie przez cały rok.  Tych, których stać jeżdżą na wakacje do Meksyku.

  Sytuacja zmienia się diametralnie, jeśli lubicie serfować. W piance nie będzie zimno a warunki do tego sportu są idealne. Sporo osób biega, spaceruje czy ogólnie spędza wolny czas na terenach zielonych w pobliżu plaży a nie samej plaży. W Nowym Jorku zdecydowanie więcej osób jeździ na plaże niż Los Angeles.

  Przez większość roku w LA jest ciepło lub gorąco, ale tylko w ciągu dnia, wieczorami robi się chłodno (nawet latem). Musicie wziąć ze sobą sweter lub nawet lekką kurtkę, jeśli lubicie wieczorne spacery. Jednak na spacer trzeba pojechać autem i dopiero gdzieś się przejść. Oto miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć w Los Angeles:

  • Griffit Observatory z przepiękna panoramą na miasto oraz świetnym widokiem na słynny napis Hollywood.
  • Przejażdzka po Old Hollywood, który może nieco zaskoczyć. Pierwsze rezydencje powstały tu w latach 20-tych XX wieku. W tym okresie wiele rodzin dorobiło się fortun, jednak już dawno nie należą do elit lub po prostu skończyły się ich krótkie dynastie. Wiele domów jest bardzo zaniedbanych. Nie jest to najbardziej reprezentacyjna część LA choć ma ciekawą historię. Można przejechać się po wzgórzach Hollywood, tzw. Mulholland Dr, gdzie mieszkają gwiazdy jednak nie możemy się nigdzie zatrzymać. Nie zobaczymy, jak mieszkają, bo wszędzie są wysokie płoty. Widoki po drodze są bardzo ładne, ale zwykle jest koszmarny korek zwykle. Proszę pamiętać, że Hollywood to inna część miasta niż Hollywood Hills.
  • Hollywood Bulwar oraz Aleja Gwiazd (jest to część chodnika na Hollywood Bulwar). To mega turystyczne miejsce ale na chwilę warto tu zabłądzić. To rodzaj Time Square w Nowym Jorku. Jest tam zawsze mnóstwo turystów choć tak naprawdę nic ciekawego tam nie ma. Możemy za to zobaczyć teatr chiński w którym rozdaje się Oskary. Jeśli nie widzieliście jeszcze naciągaczy w przebraniach filmowych herosów to warto ich zobaczyć. Kasują za zrobienie z sobą zdjęć i nie chcą drobnych. (min.20$ za zdjęcie).
  • Warto przejechać się Sunset Blv do Beverly Hills, która jest jedną z eleganckich części miasta, ale raczej nie spotkamy tutaj celebrytów, ponieważ ciężko w tej okolicy o prywatność. Warto trochę czasu spędzić na szwendaniu się po okolicy min. Rodeo Dr. (markowe sklepy – wiele z nich ma bardzo ładne elewacje i zdobienia).
  • Koniecznie trzeba zobaczyć Santa Monica. Warto przejść się główną aleję spacerową. Jest tam sporo sklepów, ale też kawiarni i restauracji. Można tam coś zjeść, jeśli jesteśmy na budżecie. Warto przejść się po molo, na którym kończy się Road 66.
  • Nie daleko stąd znajduje się Venice Beach oraz Muscle Beach. To najbardziej hipsterska okolica w całej południowej Kalifornii. Jest też dużo bezdomnych i wszędzie są śmieci, ale ma pewien klimat. To idealne miejsce na people watching. Na Venice Beach znajduje się centrum sportowe z siłownią na świeżym powietrzu oraz kilkoma boiskami do gry w kosza oraz innych sportów. W tym miejscu rozegrały się pierwsze w USA zawody w kulturystyce.
  • Kilka ulic od Venice Beach znajduje się Little Venice. Jest tam kilka sztucznych kanałów, które przecina kilka mostków. Jest bardzo malowniczo sąsiedztwo choć projekt nigdy nie został ukończony.
  • Malibu. Miejscowość zajmuje bardzo duży obszar. W wielu miejscach nie można się zatrzymać, ale jest publiczna plaża Paradaise Cove. Znajdziemy tam świetną, kultową restaurację. Jest wciąż modna wśród celebrytów na niezobowiązujące spotkania.
  • Downtown Los Angeles – to najstarsza z części miasta (Olvera Str).

  Musimy pamiętać, że Kalifornia przez lata należała do Meksyku. Znajdziemy tu częściowo oryginalną zabudowę z XVIII wieku oraz wiele fantastycznych, meksykańskich restauracji. Na placyku przy Olvera Str znajduje się pierwsza misja, która nazwano Our Lady Queen of Los Angeles. Od imienia tego kościoła bierze się nazwa osady Los Angeles. To jest serce Los Angeles. Jeszcze 10 lat temu to była bardzo nieciekawa okolica i lepiej było nie zapuszczać się tam po zmroku, teraz jest znacznie bezpieczniej.

  Warto się wybrać do jednego z parków rozrywki – Disneyland lub Universal Studios. Są to skrajnie różne parki. W Disneyland znajdziemy setki karuzeli, rollercoaster etc. z tematyką Walta Disneya. Jest to super miejsca dla dzieci (6-16 lat). Mniejsze dzieci nie będą mogły skorzystać z wielu atrakcji, ponieważ jeszcze nie urosły do wymaganego wzrostu a starszym mogą się nudzić księżniczki choć znajdziemy wiele innych tematycznych atrakcji, które nastolatkom mogą się spodobać.

  Universal Studio to plany filmowe, gdzie kręci się fizycznie różne hollywoodzkie hity. To genialne miejsce – jest jeden warunek. Musimy być na bieżąco z nowościami filmowymi, ponieważ inaczej nie będziemy kojarzyć postaci i faktów. To tu znajdziemy tą słynna kanapę oraz studio, w którym nagrywano serial Friends. To atrakcja na cały dzień. Uważam, że w Universal Studio małym dzieciom będzie się nudzić bardzo szybko.

  Druga opcja to Universal Studios Theme Park. Jest to park rozrywki podobny Disneyland. Tematyką parku są filmy Universal Studio. Jest to bardzo duży park, ale znacznie mniejszy niż Disneyland. Z doświadczenia wiem, że w Universalu jest zwykle mniej ludzi niż w Disneyland, ale wciąż są tłumy.

  Catalina Island to malownicza wysepka położoną u wybrzeży Los Angeles. To jedno z najbardziej klimatycznych miejsca w Kalifornii. Jest tu mało turystów, ponieważ trzeba wziąć prom, żeby na nią dopłynąć i nie jest on tani. Nie ma dużo atrakcji, ale jest po prostu bardzo ładnie.

  Long Beach. Miasto, które przylega do Los Angeles ale jest oddzielnym miastem. Znajdziemy tu bardzo ładną marinę oraz statek Queens Marry, który stoi w doku i można go zwiedzać. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak podróżowały VIP-y prawie 100 lat temu.

  Naturalnie można zaplanować dłuższy pobyt w Los Angeles ale są inne, dużo ciekawsze i ładniejsze miejsca w Kalifornii.

  Gotowy do drogi?

  Skontaktuj się

  Formularz kontaktowy

  347 616 5253

  Masz pytania?
  Zadzwoń

  3326 82 Str
  Jackson Heights, NY 11372, USA

  Licencjonowany przewodnik po USA
  Gabriel Wilamowski

  Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności