Rezerwacje

  Wstępna
  rezerwacja

  Rezerwacja jest na zapytanie - Agent skontaktuje się z Państwem w przeciągu 2 godzin w celu finalizacji transakcji i potwierdzenia rezerwacji.


  USA bez wiz

  14 lutego, 2020

  Od kilku miesięcy Polska dołączyła to grona państw w ruchu bezwizowym. Ruch bezwizowy może być odrobinę mylący, ponieważ po przylocie wciąż musimy przejść przez procedurę emigracyjną i celną. Podczas odprawy emigracyjnej wciąż otrzymamy wizę, jednak przekroczenie granicy jest teraz znacznie łatwiejsze i tańsze niż wcześniej. Nie musimy umawiać się na wizytę w kolejce i występować po tzw. promesę.

  Do niedawna trzeba było się umówić z konsulem i przekonać go, że jedziemy w celach turystycznych, biznesowych lub nauki w USA. Jeśli konsul się zgodził do paszportu wstawiana była promesa, którą była obietnicą otrzymania wizy po przylocie. Wiza była i jest wbijana dopiero po przylocie do USA. Podobnie jak wcześniej, tak i teraz urzędnik emigracyjny może nas nie wydać zgody na wjazd do USA.

  Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem:

  • ESTA – Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization) – to dokument, który pozwala Amerykanom na sprawdzenie czy osoba, która wybiera się do USA nie popełniła przestępstwa federalnego podczas wcześniej wizyty lub nie jest ściągana przez prawo w kraju pochodzenia.
  • Osoby, które podczas wcześniejszej wizyty w USA przekroczyły czas pobytu bez ważnej wizy ? czyli potocznie mówiąc były tu nielegalnie, nie powinni być wpuszczeni na teren USA przez 10-lat, licząc od momentu wyjazdu z USA.  
  • Podczas wypełniania aplikacji na stronie internetowej musimy uważanie czytać pytania, większość z nich jest dość prostych. Musimy jednak uważać na treści, które zamieszczany na mediach społecznościowych, nawet polubienia. System do sprawdzania tzw. kontekstu jest automatyczny, ale bardzo dokładny.
  • Jeśli otrzymamy odmowę, musimy ubiegać o promesę, podczas spotkania z konsulem w ambasadzie lub w konsulacie.
  • Wysłanie aplikacji kosztuje $14, płatne jedną z popularnych kartą kredytowych.
  • Odpowiedź otrzymamy w przeciągu 72 godzin od zgłoszenia (czasem już w przeciągu paru minut).
  • Prawo wymaga, aby ubiegać się o ESTA min. 72h przed wylotem.
  • ESTA – wiza na jej podstawie daje prawo pobytu w USA na maksymalnie 90 dni, nie można go wydłużać.
  • ESTA – jest ważna 2 lata i w tym czasie możemy wielokrotnie przekraczać granicę np. przylecieć do Stanów, pobyć parę dni, wyrwać się na parę dni do Meksyku lub Karaiby, wrócić do USA, pobyć parę dni etc.
  • To jest stricte turystyczna wiza, więc nie można w tym czasie pracować ani się uczyć. Nie można zmienić statusu wizy będąc już w USA.  Wiza na podstawie promesy dawała możliwość legalnego wydłużenia pobytu oraz zmianę rodzaju wizy będąc już na miejscu (z restrykcjami).
  • Jeśli planujemy się uczyć musimy przed wylotem wystąpić o wizę studencką. Jest ich kilka typów. Dobrze skontaktować się ze szkołą bezpośrednio w celu ustalenia szczegółów.
  • Jeśli planujemy pracować podczas pobytu musimy się ubiegać o wizę pracowniczą. Jest to skomplikowany proces i musimy wszystko załatwić jeszcze przed wylotem.
  •  Jeśli mamy promesę w paszporcie i wciąż jest ważna, nie musimy ubiegać się o ESTA.

  Po przylocie do USA odprawa emigracyjna może być w kiosku samoobsługowym lub przez urzędnika emigracyjnego (wszystko zależy od lotniska, na które przylatujemy). 

  Proszę pamiętać, że w jeśli zabieramy z sobą z jakiekolwiek produkty spożywcze muszą być skonsumowane przed przejściem przez odprawę celną. Do USA nie wolno przywozić żadnego jedzenia, w tym produktów pakowanych hermetycznie (w tym żadnych owoców, warzyw czy ziaren,nawet słonecznika). Ostatnimi czasy przepisy celne są bardzo ściśle przestrzegane. Wyjątkiem jest jedzenie dla dzieci, ale są też pewne ograniczenia.

  Gotowy do drogi?

  Skontaktuj się

  Formularz kontaktowy

  347 616 5253

  Masz pytania?
  Zadzwoń

  3326 82 Str
  Jackson Heights, NY 11372, USA

  Licencjonowany przewodnik po USA
  Gabriel Wilamowski

  Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności