14 lutego, 2020
Od kilku miesięcy Polska dołączyła to grona państw w ruchu bezwizowym. Ruch bezwizowy może być odrobinę mylący, ponieważ po przylocie wciąż musimy przejść przez procedurę emigracyjną i celną. Podczas odprawy emigracyjnej wciąż otrzymamy wizę, jednak przekroczenie granicy jest teraz znacznie łatwiejsze i tańsze niż wcześniej. Nie musimy umawiać się na wizytę w kolejce i występować po tzw. promesę.
Do niedawna trzeba było się umówić z konsulem i przekonać go, że jedziemy w celach turystycznych, biznesowych lub nauki w USA. Jeśli konsul się zgodził do paszportu wstawiana była promesa, którą była obietnicą otrzymania wizy po przylocie. Wiza była i jest wbijana dopiero po przylocie do USA. Podobnie jak wcześniej, tak i teraz urzędnik emigracyjny może nas nie wydać zgody na wjazd do USA.
Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem:
- ESTA – Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization) – to dokument, który pozwala Amerykanom na sprawdzenie czy osoba, która wybiera się do USA nie popełniła przestępstwa federalnego podczas wcześniej wizyty lub nie jest ściągana przez prawo w kraju pochodzenia.
- Osoby, które podczas wcześniejszej wizyty w USA przekroczyły czas pobytu bez ważnej wizy ? czyli potocznie mówiąc były tu nielegalnie, nie powinni być wpuszczeni na teren USA przez 10-lat, licząc od momentu wyjazdu z USA.
- Podczas wypełniania aplikacji na stronie internetowej musimy uważanie czytać pytania, większość z nich jest dość prostych. Musimy jednak uważać na treści, które zamieszczany na mediach społecznościowych, nawet polubienia. System do sprawdzania tzw. kontekstu jest automatyczny, ale bardzo dokładny.
- Jeśli otrzymamy odmowę, musimy ubiegać o promesę, podczas spotkania z konsulem w ambasadzie lub w konsulacie.
- Wysłanie aplikacji kosztuje $14, płatne jedną z popularnych kartą kredytowych.
- Odpowiedź otrzymamy w przeciągu 72 godzin od zgłoszenia (czasem już w przeciągu paru minut).
- Prawo wymaga, aby ubiegać się o ESTA min. 72h przed wylotem.
- ESTA – wiza na jej podstawie daje prawo pobytu w USA na maksymalnie 90 dni, nie można go wydłużać.
- ESTA – jest ważna 2 lata i w tym czasie możemy wielokrotnie przekraczać granicę np. przylecieć do Stanów, pobyć parę dni, wyrwać się na parę dni do Meksyku lub Karaiby, wrócić do USA, pobyć parę dni etc.
- To jest stricte turystyczna wiza, więc nie można w tym czasie pracować ani się uczyć. Nie można zmienić statusu wizy będąc już w USA. Wiza na podstawie promesy dawała możliwość legalnego wydłużenia pobytu oraz zmianę rodzaju wizy będąc już na miejscu (z restrykcjami).
- Jeśli planujemy się uczyć musimy przed wylotem wystąpić o wizę studencką. Jest ich kilka typów. Dobrze skontaktować się ze szkołą bezpośrednio w celu ustalenia szczegółów.
- Jeśli planujemy pracować podczas pobytu musimy się ubiegać o wizę pracowniczą. Jest to skomplikowany proces i musimy wszystko załatwić jeszcze przed wylotem.
- Jeśli mamy promesę w paszporcie i wciąż jest ważna, nie musimy ubiegać się o ESTA.
Po przylocie do USA odprawa emigracyjna może być w kiosku samoobsługowym lub przez urzędnika emigracyjnego (wszystko zależy od lotniska, na które przylatujemy).
Proszę pamiętać, że w jeśli zabieramy z sobą z jakiekolwiek produkty spożywcze muszą być skonsumowane przed przejściem przez odprawę celną. Do USA nie wolno przywozić żadnego jedzenia, w tym produktów pakowanych hermetycznie (w tym żadnych owoców, warzyw czy ziaren,nawet słonecznika). Ostatnimi czasy przepisy celne są bardzo ściśle przestrzegane. Wyjątkiem jest jedzenie dla dzieci, ale są też pewne ograniczenia.