Rezerwacje

  Wstępna
  rezerwacja

  Rezerwacja jest na zapytanie - Agent skontaktuje się z Państwem w przeciągu 2 godzin w celu finalizacji transakcji i potwierdzenia rezerwacji.


  Waszyngton - stolica USA w pigułce

  DC to piękne miasto. Jest bardzo zadbane, czyste i dopieszczone w każdym wymiarze. Z drugiej strony zamiera w weekendy, ponieważ jest to miasto urzędników oraz polityków, którzy jedynie tu pracują i uciekają z miasta, jak tylko mają kilka wolnych chwil.

  Znając Washington od podszewki, można zobaczyć znakomite muzea oraz poznać smak bliskiego Południa ze specyficznym aromatem tutejszej kuchni i kolonialnych tradycji. Późnym popołudniem warto wybrać się na długi spacer po romantycznym Georgetown. Stolica USA jest wielokulturowym miastem, jednak nie aż tak bardzo zdywersyfikowanym, jak Nowy Jork lub Los Angeles. Waszyngton DC jest niezależną prowincją (nie jest stanem), w której mieszka ok. 500 000 ludzi.

  Miasto zostało zbudowane na zamówienie rządu USA pod wodzą pierwszego prezydenta George’a Washingtona w 1790 roku. W tymże roku postanowiono, że stolicą unijnego kraju ze względów strategiczno-wojskowych oraz politycznych musi znajdować się na terytorium neutralnym, w bezpiecznej odległości od wpływowych ośrodków gospodarczych, jakimi w tym czasie były(i wciąż są) Nowy Jork oraz Filadelfia. Wybór miejsca nie był łatwy. Z logicznego punktu widzenia Filadelfia była idealnym rozwiązaniem dzięki centralnemu położeniu – to znaczy w połowie drogi pomiędzy Bostonem a stanami południa.

  Dodatkowym atutem miasta był fakt, że leży w dorzeczu rzeki Delaware, która umożliwia transport morski, ponieważ jej ujście znajduje się w Atlantyku. Zdecydowano się jednak na olbrzymią inwestycję i wybudowanie nowej stolicy zupełnie od zera. Głównym powodem było to, że Filadelfia była przez kilka lat stolicą, ale nie zdała egzaminu z kilku powodów. Rząd uznał, że idealną lokalizacją jest granica pomiędzy stanem Delaware a Virginią. Ówczesny prezydent George Waszyngton bardzo popierał ten projekt, ponieważ miał w tym osobisty interes. Jego posiadłości ziemskie mieściły się niemalże po sąsiedzku.

  Pierwotny projekt miasta wykonał architekt amator Pierre Charles L’Enfant, który zasłynął z pięknych wizji, których nie potrafił przelać na papier pod postacią rysunku technicznego dlatego nadal mu tylko ogólny kształt, ale nie klimat. To jednak dzięki niemu zawdzięczamy szerokie arterie miasta oraz National Mall, który ma przypominać Pola Elizejskie. Jedynie w Waszyngtonie zobaczymy ronda, których nie ma w żadnym innym amerykańskim mieście. Tworzą one bardzo specyficzny układ ulic, który bardzo nawiązuje do Paryża. Jest to również bardzo zielona metropolia, na każdym skwerze czy wolnej przestrzeni rosną drzewa, krzewy lub kępy kwiatów.

  Waszyngton jest miastem, z którego każdy Amerykanin jest dumny i musi je odwiedzić przynajmniej raz – zwykle w szkole średniej. To miejsce bardzo dużo mówi o tożsamości i duszy Ameryki. Jest przecież domem Prezydenta (White House), siedzibą Kongresu i Senatu (Kapitol), Sądu Najwyższego, oryginału Konstytucji (National Archives) oraz wielu innych instytucji mających znaczenie dla każdego obywatela. Nie jest to duża megapolis, jednak, chcąc odwiedzić tylko najważniejsze muzea, trzeba zaplanować minimum 2-dniowy pobyt.

  W pobliżu miasta znajdują się 3 lotniska – największe międzynarodowe – Dulles, krajowe – Regana oraz mniejsze, ale bardzo popularne – w Baltimore. Waszyngton to jedno z nielicznych miast spacerowych w USA, które zwiedza się na piechotę. Dlatego warto wybrać się tam pociągiem lub autobusem. Czas przejazdu z Nowego Jorku autobusem/samochodem zajmuje ok. 6 godzin w jedną stronę, pociągiem ok. 3,5-4 h (jest znacznie wygodniej i szybciej, ale też znacznie drożej). Zwykle Klienci wybierają opcję moim autem ponieważ po drodze zwiedzamy Filadelfię lub po prostu dla wygody podróżowania.

  Waszyngton nie jest dużym miastem, ale łatwo się w nim zgubić bez przewodnika. Jeśli chcecie zwiedzić w Waszyngtonie jak najwięcej, w krótkim czasie, wyślijcie zapytanie o rezerwację już dziś. 

  Przykładowy plan zwiedzania

  #1 dzień

  • Wizyta w podziemiach Kapitolu (trzeba rezerwować z wyprzedzeniem) – jest to siedziba Kongresu oraz Senatu. Podczas zwiedzania ogląda się salę kolumnową oraz szereg innych części budynku – głównie podziemia. Przy dużo wcześniejszej rezerwacji można zobaczyć obrady Kongresu.
  • Budynek Sądu Najwyższego, w którym sędziowie Trybunału decydują o najważniejszych sprawach w kraju – w tym o zgodności zgłoszonych ustaw lub poprawek ustaw z Konstytucją. Można wejść do środka, jeśli w tym czasie nie odbywają się obrady.
  • Słynna biblioteka Kongresu (swego czasu jedna z największych na świecie) mieści się w monumentalnym budynku w stylu świątyni. Znajdziemy tutaj szereg ważnych ksiąg dla historii ludzkości – między innymi jedną z pierwszych wydrukowanych Biblii Gutenberga. Biblioteka Kongresu ma najbardziej spektakularne wnętrze ze wszystkich budynków publicznych w USA. Tworzyło je wielu artystów w tym samym czasie. Każdy miał swoją własną wizję i efekt jest niesamowity.
  • Wizyta w ogrodzie botanicznym, w którym rośnie większość roślin, które występują w naturalnych warunkach w USA – w tym palmy, drzewa pomarańczy, ananasy, setki ziół oraz wiele rodzajów orchidei i storczyków. Muzeum Indian Amerykańskich, które pięknie mówi o historii Indian w USA.
  • Muzeum Lotnictwa i Astronautyki – znajduje się w nim pierwszy samolot, który przeleciał Atlantyk bez międzylądowania, kopia pierwszego samolotu braci Wright, wiele sond kosmicznych oraz kopie promów kosmicznych – miedzy innymi Sojuza i Apollo podczas ich wspólnej misji. Można też wejść na pokład stacji kosmicznej.  Spacer po National Mall do Washington Monument, który jest widoczny z większości miejsc w metropolii i jest jednym z symboli miasta.

  • Pomnik II wojny światowej.
  • Reflecting Pool, który odbija z jednej strony Washington Monument a z drugiej Lincoln Memorial. 
  • Lincoln Memorial – wzniesiona na cześć jednego z najlepszych i najmądrzejszych prezydentów USA – Abrahama Lincolna.
  • Pomnik ofiar wojny wietnamskiej – bardzo wyrazisty pomnik, który przemawia wymowną architekturą.
  • Biały Dom (zwiedzanie tylko z zewnątrz) – zwiedzanie wnętrz Białego Domu wiąże się z mnóstwem komplikacji. Zwłaszcza z uwagi na obecną sytuację na pewno nie będzie to możliwe przez kilka kolejnych lat.
  • Zakończenie programu.

  Przykładowy plan zwiedzania

  #2 dzień

  • Wizyta w National Archives, gdzie znajdują się oryginały: Konstytucji, Deklaracji Niepodległości oraz Karty Praw Człowieka i Obywatela.
  • Muzeum Historii Naturalnej z największym niebieskim diamentem oraz aluminiowym namiotem z kolekcją żywych motyli. To jest jedno z najpopularniejszych muzeów na świecie. Możemy tu podziwiać piękną kolekcję minerałów np. samorodków złota. Można też dotknąć prawdziwy meteoryt. Muzeum jest słynne dzięki dużej kolekcji kości dinozaurów.
  • Muzeum Sztuki Współczesnej – należy do jednego z najlepszych w USA.
  • Muzeum Historii Ameryki opowiada o wielu aspektach powstawania i rozwoju Stanów Zjednoczonych np. Rewolucji Amerykańskiej, wojnie Północ-Południe czy przyłączaniu kolejnych terytoriów do USA. 
  • Reprezentacyjna część miasta – Dumont Circle z aleją pełną restauracji i barów.
  • Embassy Row – jedna z najładniejszych ulic w USA, przy której jest ok. 50% wszystkich Ambasad w Waszyngtonie (w tym słynna tak bardzo ostatnimi czasy-kubańska).
  • Pentagon (trzeba zrobić rezerwację na kilka miesięcy do przodu) – znajduje się tam zarząd/ministerstwo amerykańskich sił zbrojnych.
  • Wyprawa na Arlington Cementary – Kennedy Memorial, ze zmianą warty. Jest to dość widowiskowe przedstawienie.
  • Popołudnie w Georgetown, które jest historycznym centrum miasta. To tu znajduje się słynny Uniwersytet Georgetown oraz najstarszy budynek w tej części kraju. Georgetown to bardzo urokliwa część Waszyngtonu.
  • Zakończenie programu.

  Jeżeli Waszyngton to tylko z nami

  Ceny zwiedzania Waszyngtonu

  • Cena za obsługę przewodnika za 2 dni pracy to $1100
  • Przejazd/hotel w Waszyngtonie płatny dodatkowo

  Każdą podróż planuję indywidualnie dla każdego Klienta. Ten 2-dniowy plan jest tylko punktem odniesienia do zaplanowania wspólnej podróży do Waszyngtonu. Jest również oczywiście możliwość zorganizowania wyjazdu do Waszyngtonu na jeden dzień.

  Garść ciekawostek

  Warto wiedzieć

  • Do Waszyngtonu możemy pojechać z Nowego Jorku, Filadelfii lub Bostonu moim autem – 6 os Buick Enclave lub umówić się na miejscu w Waszyngtonie.
  • Jako alternatywa mogę odebrać Państwa z dowolnego miejsca pomiędzy Nowym Jorkiem, a Waszyngtonem.

  Galeria fotografii

  Waszyngton w oku obiektywu

  Opinie

  Nasi klienci o nas

  Mega wiedza wędrowanie po NY z Gabrielem to prawdziwa przyjemność. Mnóstwo ciekawostek i ciekawych informacji ;) Polecam gorąco
  Dominik Kowalski / 24.02.2018
  Gorąco polecamy Gabriela jako przewodnika. Zwiedzaliśmy z nim NYC. Ogromna wiedza umiejętnie i profesjonalnie przekazana ze zrozumieniem :) Zwiedzanie miasta z Gabrielem to sama przyjemność. Dziękujemy!
  Kasia, Agnieszka, Marcin, Maciej / 12.04.2020
  Best travel agent I know, as well as a goof friend!
  Ben Brissi / 13.04.2011
  Gabriel jest uroczym człowiekiem, wielokrotnie korzystałam z jego usług jako przewodnika po Nowym Jorku i nie tylko. Jest profesjonalistą, fajnym gawędziarzem, ma poczucie humoru, no i można na Niego liczyć!
  Ewa Lang-Piotrowska / 20.05.2020
  Gorąco polecam! Przewodnik o rzetelnej wiedzy!!! Pełny profesjonalizm, nawet w trudnych, nieprzewidzianych sytuacjach zawsze uprzejmy i pomocny.
  Dike Temida / 13.09.2018

  Gotowy do drogi?

  Skontaktuj się

  Formularz kontaktowy

  347 616 5253

  Masz pytania?
  Zadzwoń

  3326 82 Str
  Jackson Heights, NY 11372, USA

  Licencjonowany przewodnik po USA
  Gabriel Wilamowski

  Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności