Zwiedzanie Filadelfii z Polskim przewodnikiem

Filadelfia - plan wycieczki

Filadelfia to jedno z najciekawszych i najstarszych miast w USA - jednak kompletnie niedocenione przez turystów - może dlatego,że Nowy Jork i Waszyngton są tak blisko.

Filadelfia - 1 dzień

Filadelfia to jedno z najciekawszych i najstarszych miast w USA - jednak  kompletnie  niedocenione przez turystów - może dlatego,że  Nowy Jork i Waszyngton są tak blisko. Filadelfia została założona w XVII w. przez słynnego brytyjskiego arystokratę Wiliama Pena, który otrzymał rozległe połacie ziemi od króla  Jerzego w ramach spłaty długów, który ten zaciągnął podczas wojny z Francją. Pamięć o Penie  jest wciąż żywa i jego pomnik zdobi  szczyt najbardziej rozpoznawalnego budynku w mieście tj. Urzędu Miasta, którego nie można przegapić ponieważ  dumnie stoi w poprzek głównej arterii miasta Market Str przecząc trochę rozsądkowi.

Wiliam Pen zdawał sobie sprawę, że jego rodacy są zbyt leniwi, żeby zająć się karczowaniem lasów i  uprawą roli dlatego sprowadził osadników z terenów dzisiejszej Holandi. Ci doświadczeni rolnicy przywieźli ze sobą nie tylko doświadczenie ale też oryginalną religię i zwyczaje, które są po dziś dzień żywe.  Quakers, bo tak nazywa się ta religia i filozofia życia  odrzuca kapłaństwo i  liturgie skupiając się na pracy nad sobą. Mimo, że Quakersi byli bardzo postępowi i głęboko wierzyli w wolność religijną to nie bardzo chcieli równości wobec  prawa, wspólnie z katolikami zajmowali się handlem niewolnikami w USA.

Filadelfia  była  portem do którego w XVIII i XIX w. przypłynęło bezpośrednio z Afryki najwięcej niewolników.  Do  tej pory mieszka tu spora populacja Afro-Amerykanów w dużej części zepchnięta na dalekie ubogie przedmieścia.
W mieście znajduje się  jedna z  najstarszych w Ameryce polskich wspólnot i do tej  pory działa tu Dom Polski. To własnie tu zamieszkał Kościuszko po zakończeniu służby w armii amerykańskiej.  Filadelfia ma w sobie urok małego miasta z uporządkowanym chaosem City z wieżowcami , tłumem ludzi na ulicach etc.  Jest to idealne miejsce na rozrywkę bo setki świetnych restauracji  i barów są bardzo blisko siebie a ceny w knajpach są znacznie niższe od przeciętnych w US.

Ludzie w Filadelfii są niezwykle przyjemni i wyluzowani dlatego bardzo można nawiązać nowe znajomości.
Miasto swego czasu było i jest  się ważną metropolią - jednak kiedy Waszyngton rósł w siłę spadało znaczenie miasta - jednak do po dziś dzień to mieści się tam jedna z loży masońskich. W chwili obecnej gospodarka regionu opiera się na przemyśle, rafinacji ropy naftowej, przetwórstwie żywności, medycynie i biotechnologiach oraz usługach finansowych. Wbrew pozorom Filadelfia to jedno z najbogatszych miast w USA.

Atrakcje turystyczne w Filadelfii:

 • Independence Hall National Park Zwiedzanie Filadelfii najlepiej rozpocząć od Independence National Historic Park (Narodowego Parku Niepodległości), w skrócie INHP. Ta najbardziej zabytkowa mila kwadratowa Ameryki znajduje się zaledwie cztery przecznice na zachód od rzeki Delaware, pomiędzy Walnut St i Arch St. Wszystkie atrakcje w INHP można oglądać lub zwiedzać za darmo
 • Old City Na północ od INHP, powyżej Market St, nad brzegiem rzeki leży Old City najstarsza filadelfijska dzielnica handlowa. W Christ Church, przy Second St, na północ od Market St, modlili się Waszyngton, Franklin i Betsy Ross, której przypisuje się autorstwo i wykonanie pierwszej narodowej flagi amerykańskiej. Wzniesiony w 1727 r. kościół otaczają nagrobki sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Dwie przecznice na zachód, na rogu Fifth St i Arch St, znajduje się kościelny cmentarz z mogiłami zasłużonych, m.in. Benjamina Franklina.
 • Muzea Benjamin Franklin Parkway znana jest także jako Museum Row (galeria muzeów) lub Pola Elizejskie Ameryki. Aleja ciągnie się od ratusza na północny wschód do wielkiego Muzeum Sztuki w Fairmount Park, który utworzono na wiejskich terenach przyłączonych do miasta w XIX stuleciu. Jest to największy w świecie park miejski, malowniczo rozciągający się na obszarze 360 ha, ze ścieżkami do joggingu, jazdy na rowerze i pieszych wędrówek.
 • Eastern State Penitentiary Niedaleko muzeów Fairmount Park znajduje się zapomniany zabytek, jeden z najważniejszych historycznych obiektów miasta Eastern State Penitentiary. Ponure neogotyckie fortyfikacje więzienia stanowego ciągną się obok dzielnicy willowej, wzdłuż Fairmount Ave i 22nd St.
 • West Philadelphia Po drugiej stronie rzeki Schuylkill leży West Philadelphia, siedziba University of Pennsylvania, uczelni należącej do Ivy League. Na tym uniwersytecie Franklin założył pierwszy w kraju wydział medyczny. Tereny uniwersyteckie sąsiadują z niezbyt ciekawą dzielnicą, jednak jest tu kilka dobrych muzeów.
  Warto przespacerować się po słynnych schodach Rokiego, które były jednym z bohaterów filmu - Rocky I, II, III.

Jest to arcyciekawe miasto na jednodniowe zwiedzanie lub na weekendowy wypad. Przejazd pociągiem z Nowego Jorku  trwa ok. 1h, autobusem/samochodem ok. 2,5h. Przejazd pociągiem z Waszyngtonu trwa ok. 1h 45 min / autobusem / samochodem ok. 3,5 h.

Program

 • Spotkanie w Nowym Jorku - ok. 8am lub Filadelfii ok. 9.30am
 • Spacer po historycznym centrum z Libery Bell oraz domem w którym " Ojcowie Narodu" dyskutowali o przyszłości i kształcie Unii
 • Zwiedzanie  zabytkowego City  Hall, który przez kilka lat służył jako  siedziba rządu i prezydenta w czasie, kiedy  Filadelfia była stolicą Ameryki
 • Carpenter Hall
 • Wizyta w soborze Quakersów i krótka historia ich zgromadzenia
 • Zwiedzanie domu Betsy Ross, która zaprojektowała i uszyła pierwszą amerykańską  flagę
 • Wyprawa na nabrzeże z Pensylwania Landing, które dawniej był dużym portem a dziś służy jako aleja spacerowa
 • Zwiedzanie Mutter Museum, które jest jednym z niewielu muzeów medycyny na świecie oraz wizyta w pierwszym  szpitalu w Ameryce
 • Krótka wizyta w Philadelfia Mint, w której wybijano pierwsze dolary
 • Spacer uliczkami Starego Miasta
 • Podziwianie Rajskiego Ogrodu wykonanego z ponad 100 tys. szkiełek wyprodukowanych przez Tiffanego
   ( to był pierwszy duży projekt tego przemysłowca )
 • Diamond District
 • Elfreth's Alley  ( najstarsza ulica w US )
 • Addison Str ( podobno najładniejsza uliczka w US )
 • Podziwianie licznych murali - niektóre z nich są słynne na całym świecie, które najczęściej wykonują absolwenci świetnej szkoły artystycznej z siedzibą w tym mieście.
  Filadelfia ma najwięcej sztuki ulicznej w US.
 • Wizyta w Terminal Market, który jest jednym z najfajniejszych  marketów spożywczych w US - można tam  miedzy innymi spróbować  i kupić wyśmienite produkty z farm Amiszów
 • Wizyta w wyjątkowym miejscu " Mason Tample "  zwiedzanie sal spotkań, poznanie rytuałów oraz założeń tej ciekawej filozofii
 • Wizyta w Philadelfia Museum, które słynie z licznych dzieł  Renoira, Matissa, Van Gogha oraz Picasso
 • Spacer do  Phili Art Museum na słynne schody "Rockiego"  z przepiękną panoramą miasta
 • Po drodze lunch w jednej ze słynnych restauracji  serwującej słynnego na całe US - Phili Cheesesteak oraz najstarszego amerykańskiego piwa Yuengeling & Son.

Cena za os: 150 $

W cenie opieka przewodnia, wszystkie bilety wstępów, komunikacja miejska, przejazd z Nowego Jorku.

Wycieczka odbywa się przy min. 6 uczestnikach

Poleć znajomemu

Przewodnik USA Gabriel Wilamowski
3326 82 Str Apt 6B
Jackson Heights, NY 11372, USA
Call us: 347 616 5253   |   Skype us: PrzewonikUSA   |   E-mail: gabriel*!*przewodnikusa.com

Nasi partnerzy

Realizacja strony: avangardo.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.
Z GRUPĄ

Wstępna rezerwacja

Rezerwacja jest na zapytanie - Agent skontaktuje się z Państwem w przeciągu 2 godziny w celu finalizacji transakcji i potwierdzenia rezerwacji.

Wyślij formularz
X