Rezerwacje

    Wstępna
    rezerwacja

    Rezerwacja jest na zapytanie - Agent skontaktuje się z Państwem w przeciągu 2 godzin w celu finalizacji transakcji i potwierdzenia rezerwacji.










    Czy wiecie dlaczego w USA zawsze pije się wodę z lodem?

    21 czerwca, 2020

    Czy wiecie, dlaczego w USA, niezależnie od pory roku-w szklance z napojem ląduje spora ilość wody w kostkach? W Nowym Jorku, Waszyngtonie czy np. w Atlancie w Sierpniu potrafi być nawet 35-38C lub więcej. Dziś mamy klimatyzację i lodówki, ale jak radzono sobie dawniej, w XIX wieku? Lód był rozwiązaniem problemu, ale skąd wziąć go latem?

    Otóż istniały „fabryki lodu” szczególnie na terenie USA (Boston, Nowy Jork a z czasem również Chicago i Alaska). W Europie największym producentem była Norwegia. Fabryki lodu znajdowały się w pobliżu naturalnych źródeł słodkiej wody-jezior i rzek, ale w drugiej połowie XIX wieku zakładano już pierwsze sztucznie stawy, aby otrzymywać „produkt idealny”.

    Lód z widomych względów uzyskiwano tylko zimą, najczęściej w okresie od Stycznia do Marca. Musiał być minimum 50 cm grubości, bo inaczej nie było szans na efektywne magazynowanie. Na początek należało uprzątnąć zamarznięty zbiornik, oczyścić ze śniegu, a następnie zerwać grubą pokrywę lodową. Zdzieranie to najlepsze określenie tego procesu, ponieważ starano się go nacinać jak najmniej, aby powstały jak największe bloki. Była to praca niebezpieczna i mozolna.

    Bloki lodu trafiały to specjalnego magazynu-House Ice.

    Tam przycinano je na równe kawałki, część wysyłano od razu w świat, a część magazynowano na lato. Ice House dla odpowiedniej wentylacji zwykle był umieszczony na elewacji, kilka metrów nad ziemią. Ściany izolowano węglem drzewnym. Pierwszą dużą fabrykę lodu założył Frederick Tudor z Nowej Anglii, w okolicach Bostonu w 1807. Okazał się bardzo obrotnym przedsiębiorcą i odniósł wielki komercyjny sukces.

    Na początku sprzedawał swój towar tylko lokalnie, z czasem jego ?lodowy statek? (którym przewoził swój drogocenny towar) pojawił się w Nowym Jorku, Południowej Karolinie czy nawet w Nowym Orleanie. Po paru latach handlował lodem z Martyniką oraz Kubą. To był strzał w dziesiątkę.

    Na początku XIX wieku tylko najbogatsi mogli sobie pozwolić latem na chłodne napoje lub inaczej schładzane lotem. Lód był produktem zaiste luksusowy. W bogatych domach dodawano lód do wszystkiego np. mleka czy piwa. W ten sposób ulubiony w USA Lager smakował też latem. Z tego powodu w Amerykach przetrwała tradycja picia wody zawsze z lotem. Nie ma znaczenia o jakiej porze roku. Do tej pory kostki lodu dodaje się praktycznie do wszystkich napoi a im więcej go w szklance to teoretycznie lepiej bo bardziej luksusowo ????

    Ja też wolę wodę z lodem.

    Z czasem lód zaczęto wykorzystywać do transportu mięsa, warzyw i owoców oraz co najważniejsze ryb, szczególnie tych dużych, morskich. To była prawdziwa rewolucja, np. w ten sposób pierwsze jabłka trafiły do Kalifornii czy Brazylii a w Chicago można było zjeść tuńczyka. 

    F. Tudor wpadł też na pomysł, żeby wysyłać lód na Karaiby. Na statkach w jedną stronę lód był balastem, na miejscu sprzedawał bloki produktu a z powrotem wracał z świeżymi, tropikalnymi owocami, które okładał resztkami lodu, których nie zhandlował.

    Lód był odpowiedzią na problemy transportu łatwo psujących się produktów. W 1812 roku otworzono Eri Canal, który połączył krainę wielkich jezior z Hudson River a tym samym Nowym Jorkiem. Dzięki temu Nowy Jork stał się jednym z najważniejszych portów handlowych świata. Lód, był dostępny latem tylko dla elit, a Tudor przez swoje innowacje sprawił, że stał się dostępny dla klasy średniej.

    Bogaci Amerykanie nie tylko pili drinki z lodem, ale również chłodzili pomieszczenia w ten sposób. Do tej pory, w kilku miejscach w stanie Main, w motelach do chłodzenia pokoi używa się lodu. W Nowym Jorku też działała duża fabryka lodu. Była zlokalizowana w okolicach miejscowości Rockland (nad brzegiem jeziora Rockland), paręset metrów od brzegu rzeki Hudson.

    W XIX wieku to była duża korporacja, zatrudniała ponad 3000 ludzi i słynęła z niezwykłej jakości produktu. Lód dobrej jakości powinien być jak kryształ, co gwarantuje tylko najlepszej jakości woda. W obrębie Nowego Jorku nie brakowało i nie brakuje czystych jezior, które były do tego celu idealne.

    Perfekcyjna kostka lodu

    Perfekcyjna kostka lodu, jaka pojawia się w reklamach czy w drinkach,w dobrych barach została zaprojektowana jeszcze przez F. Tudor. To on również wymyślił pierwszą lodówkę. Wyglądała jak szafka, w której z jednej szuflad była sztabka lodu. Dzięki fabryce lodu Knicerboker kremowe lody w Nowym Jorku stały się dostępne dla mas – jako niezbędny element niedzielnych spacerów. W miejscu, gdzie znajdowała się kiedyś fabryka pozostały ruiny oraz piękny park – Rockland Lake Park. To świetne miejsce na jednodniową wyprawę.

    Gotowy do drogi?

    Skontaktuj się

    Formularz kontaktowy

    347 616 5253

    Masz pytania?
    Zadzwoń

    3326 82 Str
    Jackson Heights, NY 11372, USA

    Licencjonowany przewodnik po USA
    Gabriel Wilamowski

    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności